Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peroutkova cena pro Šustrovou

Česko

PRAHA Někdejší disidentka a dlouholetá přispěvatelka do Lidových novin Petruška Šustrová se včera stala jednou z nositelek Ceny Ferdinanda Peroutky za minulý rok. Společně s ní byli oceněni publicista Pavel Kosatíka novinář (a hudebník) Jan Macháček. Sdružení Ferdinanda Peroutky cenu udělovalo již popatnácté.

Petruška Šustrová byla již v roce 1969 uvězněna za „podvracení republiky“, později se stala signatářkou a mluvčí Charty 77, spoluzakladatelkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a spolupracovala s několika samizdatovými časopisy. Kvůli své činnosti mohla pracovat pouze na poště a jako uklízečka, od roku 1982 nemohla sehnat žádné zaměstnání.

Po listopadu 1989 působila rok ve funkci náměstkyně ministra vnitra. V současné době přispívá do Lidových novin, kromě jiného píše pravidelně do dlouholeté rubriky Poslední slovo. Přeložila také přes 20 knih a je scenáristkou čtyř dokumentárních filmů.

Také ekonomický novinář Jan Macháček působil v disentu. Podepsal Chartu 77, v letech 1983 až 1986 hrál v undergroundové kapele The Plastic People of the Universe. Od roku 1985 je kytaristou rockové skupiny Garáž. Po listopadu 1989 se stal redaktorem nově vzniklého týdeníku Respekt, v současné době také píše ekonomické zprávy pro servery iHNed.cz a Respekt.cz.

Spisovatel a novinář Pavel Kosatík se nejprve věnoval sci-filiteratuře, kterou vydával i v samizdatech. Sepsal také několik knih o historii první republiky, mimo jiné i o Ferdinandu Peroutkovi. Jako novinář pracoval v předních českých denících. Od roku 2008 je šéfredaktorem čtvrtletníku Národní 3, který vydává Akademie věd ČR.

Autor:

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Mohlo by vás zajímat