Pondělí 16. září 2024, svátek má Ludmila
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zadeh nabídl soudu kauci 80 milionů, nejvíc v historii české justice. Marně

Česko

  17:40
PRAHA - Sliboval soudci, že neuteče, a k tomu ještě 80 milionů korun. Ani to mu ale na svobodu nepomohlo. Brněnský soud rozhodl o tom, že Shahram Abdullah Zadeh, obžalovaný v miliardové kauze daňových podvodů, zůstane za mřížemi. Perský obchodník přitom nabízel vůbec nejvyšší kauci v české justiční historii.

Shahram Abdullah Zadeh na archivním snímku. foto: Archiv

„Rozhodnutím soudu bylo trvání vazby prodlouženo. Podali jsme stížnost, protože tvrdíme, že vazba je již z nezákonných důvodů a že ji lze nahradit předběžnými opatřeními i peněžitou zárukou,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz Zadehův advokát Pavel Čapčuch.

Brněnský soud i státní zástupce se u Zadeha obávají útěku do ciziny. Podle policejních detektivů má totiž v zahraničí vlivné kontakty a bylo by pro něj snadné se skrývat. Zadeh se přitom u soudu snažil argumentovat všemi předběžnými opatřeními, mimo jiné chtěl přistoupit i na zákaz vycestování.

Kauce

  • Vůbec nejvyšší kauci doposud soudu nabídl Radovan Krejčíř. Uprchlý podnikatel nabídl v roce 2004 záruku ve výši 40 milionů korun, soud ji ale nepřijal. Nakonec byl propuštěn až tehdy, když mu vypršela lhůta pro vazbu.
  • Na nabídku 20 milionů přistoupil soud u fotbalového funkcionáře Jana Gottvalda. Ten byl ve vazbě kvůli podvodu za čtyři sta milionů korun v severočeské Setuze. 
  • Třetí místo v žebříčku rekordních kaucí obsadil Tomáš Pitr, který v porovnání s ostatními nabídl "jen" 15 milionů. Ven z vazby se sice dostal, za podvody byl nakonec odsouzen, a protože do vězení nenastoupil, záruka propadla státu. Spekulovalo se přitom o tom, že v roce 2010 nabídl Pitr dokonce 69 milionů.

Soudce ale neobměkčila ani nabízená kauce, vůbec nejvyšší v historii České republiky. „Byla v obdobné výši jako u minulého vazebního zasedání, to znamená 80 milionů korun,“ potvrdil Čapčuch. Už dříve se spekulovalo o tom, že Zadeh za svobodu nabízí desítky milionů korun (VÍCE čtěte ZDE).

Zadeh má ale ještě šanci: buď uspěje se svou stížností u vrchního soudu, anebo počká na další vazební jednání. „Soud připustil, že za nějakou dobu to bude opět zvažovat a může peněžitou záruku přijmout,“ dodal advokát.

Podstatně menší částka, stejný argument

Ostatně tento argument zazněl také u vazebního jednání s Danielem Rudzanem, pravou rukou perského obchodníka. U něj soud o pokračování vazby rozhodoval už v pátek dopoledne. „Nabízeli jsme peněžitou záruku 2,5 milionu korun, ale soud nepřijímal žádný z institutů, tedy slib ani peněžitou záruku,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz Rudzanův advokát Jaroslav Ortman (VÍCE čtěte ZDE). Rudzan patří mezi patnáctku lidí, na které státní zástupce Aleš Sosík podal obžalobu pro „zvlášť závažný zločin krácení daně a účast na organizované zločinecké skupině“.

66 firem s nastrčenými bílými koňmi. Zadržený Peršan vystavěl důmyslnou síť

Rudzan byl totiž podle kriminalistů spolu se Zadehem ve středu zločinecké skupiny, jednalo se údajně o dobře organizovaný tým. Perský obchodník vytvořil síť celkem 66 firem s nastrčenými bílými koňmi, která do České republiky dovážela pohonné hmoty. Ty ale přeprodávala za podezřele nízké ceny. Gang tak podle vyšetřovatelů obral stát na daních o 2,3 miliardy korun, protože za 409  370 869 litrů paliva uhradil jen 2,6 milionu korun.

Také u Rudzana soud rozhodl o trvání útěkové vazby. V kauze jsou ale ve hře ještě návrhy na předběžné projednání obžaloby. „Soud se bude zabývat, zdali toto předběžné jednání nařídí. Pokud by se tak stalo a vrátil věc do přípravného řízení, pak je roční vazební lhůta pryč,“ vysvětlil za svého klienta Ortman. Státní zástupce Aleš Sosík, který má případ na starosti, podal obžalobu 18. března, tedy téměř na poslední chvíli. Policejní razie protikorupční policie se totiž konala na konci dubna 2014.

Organigram

P.P.S. GmbH, Vídeň; Ecoll Invest, Brno; Biodiesel Trade, Brno

  • „Hlavní trojice firem, která z Německa a Slovinska dovážela do Česka pohonné hmoty. Palivo si přeprodávala síť firem s bílými koni, které neodváděly daně.“

Shahram Abdullah Zadeh,  Daniel Rudzan

  • „Architekti a hlavní organizátoři.“

Eliška Coufalová, Petr Dokládal a Petr Moštěk

  • „Koordinovali účelové vzájemně provázané uzavírání smluv o prodeji pohonných hmot“.

Vojtěch Kudláč, Jiří Eliáš, Ladislav Mazura, Radovan Chaloupka, Josef Schmid, Radek Deutsch, Jiří Turátk, Vladimír Malina, Roman Kroča, Michal Šimák

  • „Řídili a ovládali finanční toky ve firmách, kterým vznikla vysoká povinnost odvodu DPH. Vyhledávali jiné osoby do role takzvaných bílých koní, na které převáděli firmy.“
Vysoce postavení politici, kteří s íránským byznysmenem přišli do styku.


Kauza perského obchodníka

  • Kauza Shahrama Abdallaha Zadeha, kterou dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, je druhým největším daňovým únikem v historii České republiky. Škoda podle podané obžaloby dosáhla výše nejméně 2 507 652 020 korun.
  • Státní zástupce Aleš Sosík podal obžalobu 18. března, a to na 15 osob pro „zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny a pro zvlášť závažný zločin účasti na organizované zločinecké skupině“.
  • Obvinění se trestného činu krácení daně měli dopustit v souvislosti s dovozem pohonných hmot do České republiky od března 2012 do června 2013.
  • Celkové množství pohonných hmot: 409 370 869 litrů.
  • Obviněným hrozí 9 až 13 let vězení.
  • Dva obviněné označil žalobce Sosík za spolupracující obviněné.