Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Personální průvan na ministerstvech. Kde se zeštíhlovalo a kde bobtnalo?

Česko

  6:00
PRAHA - Měsíc a půl po jmenování nové vlády finišují personální změny v jednotlivých rezortech. Kde se nejvyšší vedení rozrostlo a kde naopak nejlépe placená místa ubyla? Server Lidovky.cz přináší kompletní přehled aktuálního počtu náměstků a vrchních ředitelů v porovnání se stavem za minulé vlády.

Premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) uvedl 30. ledna v Praze do úřadu ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou (vlevo). foto: ČTK

Nejvíce náměstků přibylo na ministerstvu dopravy. Ovšem jak uvádí mluvčí rezortu, jedná se spíše o návrat do starých kolejí. Exministr Zdeněk Žák totiž po příchodu na ministerstvo loni v létě dva ze čtyř náměstků vyhodil a tyto pozice už neobsadil.

Nyní se ministr Antonín Prachař (ANO) vrací k modelu čtyř náměstků, byť jedno z míst je zatím ještě neobsazené. "Zřízení dvou nových pozic náměstků je z důvodu rovnoměrnějšího rozložení vykonávané agendy," uvedl mluvčí Martin Novák.

Personální stav náměstků se navýšil také na vnitru. Nově šéf rezortu Milan Chovanec (ČSSD) jmenoval náměstkyni Moniku Pálkovou, do jejíž gesce spadá hned šest odborů - od agendy sociálního a zdravotního zabezpečení přes právní služby a výzkum a vzdělávání až po analýzu finančních dopadů unijních projektů. Jak psaly Lidovky.cz, ředitele kabinetu jí dělá "superúředník" František Vavera. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Ministerstvo Stav k 29.1.2014Aktuální stav
Počet náměstkůPočet vrchních řed.Počet náměstkůPočet vrchních řed.
vnitra5363
zemědělství510510
dopravy2242
školství4242
místního rozvoje5241
spravedlnosti4647
zdravotnictví5151
průmyslu a obchodu5151
práce a sociálních věcí6363
financí6061*
zahraničních věcí4849
kultury4043
životního prostředí5151*
obrany55*55*

* pozice se nenazývá vrchní ředitel sekce, ale pouze ředitel sekce

A hned tři nová místa v nejvyšším vedení prosadil na ministerstvu kultury jeho šéf Daniel Herman (KDU-ČSL). Jde o křesla tří vrchních ředitelů: jedno z nich - šéf ministrova kabinetu - obsadil Patrik Košický, který s Hermanem přišel z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Naopak ministerstvo pro místní rozvoj tvrdí, že se mu podařilo "zeštíhlit a zefektivnit" úřad ustavením jasné třístupňové řídící struktury (sekce – odbor – oddělení) a navíc ministryně Věra Jourová (ANO) zrušila jedno místo náměstka a jedno místo vrchního ředitele sekce.

K TÉMATU:

Jedno místo náměstka mohla zrušit také ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). "Zanikla pozice náměstka, který měl na starosti Legislativní radu vlády, protože ministryně spravedlnosti již není zároveň předsedkyní Legislativní rady vlády," uvedl ředitel tiskového odboru Miroslav Konvalinka. Nicméně náměstků bude na spravedlnosti nadále pět. Nově totiž Válková zřídila úsek pro mezinárodní a ústavněprávní oblast.

O jedno místo rozšířil nejvyšší vedení ministerstva také Andrej Babiš (ANO). Na financích přibyl ředitel sekce Řízení úřadu. "Má na starosti například provoz ministerstva, správu jeho budov, rozpočet resortu, personální oddělení či bezpečnost a krizové řízení," popsala jeho agendu Veronika Lukášová z tiskového oddělení.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat