Pešek i Abraham bodovali

Velká cena Španělska: v posledním kole havarovala vedoucí dvojice kubatury do 250 ccm

JEREZ Oba čeští závodníci v kategorii do 250 ccm si v druhém dílu MS silničních motocyklů v Jerezu dojeli pro body. Lukáš Pešek obsadil včera ve Velké ceně Španělska 10. místo, Karel Abraham byl třináctý.

Pešek se na okruhu, na němž v předchozích letech obsadil ve třídě do 125 ccm dvakrát druhé místo, držel od startu v první polovině druhé desítky. Dlouho sváděl souboje s Robertem Locatellim a Aleixem Espargarem a na 10. místo se nakonec posunul díky výpadku několika jezdců před ním. Po přestupu do čtvrtlitrů poprvé bodoval, první závod sezony v Kataru nedokončil.

„S výsledkem jsem maximálně spokojený. Na začátku jsem se sice trochu propadl a poté měl dvakrát menší kontakt s Locatellim, při kterém jsem byl rád, že jsem ho netrefil, ve druhé polovině se mi ale dařilo zajíždět stabilní časy. Je z toho desáté místo a zkušenosti,“ řekl.

Čtvrtý muž konečného hodnocení třídy do 125 ccm z loňské sezony se dlouho držel před Locatellim, ale nakonec jeho útoku neodolal. „On jezdil nejdřív za naší skupinkou, ale pak se k nám dostal a držet se jeho tempa bylo pro mě těžké. Navíc už jsem měl na konci sjeté gumy a nevěděl jsem přesně, jak se budou chovat,“ uvedl Pešek.

Potřeboval závod dokončit K desátému místu mu pomohly i pády soupeřů, což jej ale netrápilo. „Pořád jsem se motal kolem jedenáctého dvanáctého místa. A kdybych tak skončil, byl bych taky spokojený. To, že první dva spadli, neovlivním,“ pousmál se Pešek, který přiznal, že na konci hodně myslel na to, aby podobný výpadek podruhé nepotkal i jeho. „Bylo to trochu svazující. Myslel jsem na to, že musím závod dokončit,“ řekl.

V závodě pokračovala smůla druhého Čecha Abrahama, jenž nastoupil přesto, že si v pátek v kvalifikaci zlomil malíček na ruce i na noze. Navzdory handicapu se osmnáctiletý závodník propracoval před Peška na 11. místo, zhruba ve čtvrtém kole se však po kontaktu se soupeřem ocitl mimo trať a na body se prokousával z 21. místa. I jemu však hodně pomohly výpadky soupeřů.

„Časy nebyly špatné, ale nakonec jsem byl rád, že jsem se štěstím dosáhl na 13. místo. Smůla, která mě pronásledovala už od středy, se mě držela až do neděle,“ řekl Abraham. Po kolizi s Japoncem Aojamou, kterou podle svých slov sám zavinil, ho nejvíce zdrželo, než se bez pomoci traťových komisařů dostal z kačírku. „Pak už jsem jel, co to šlo, a snažil jsem se vždycky předjet toho jezdce, který byl přede mnou,“ řekl závodník, jenž si v Kataru zajel díky sedmému místu životní maximum.

Na bolest při jízdě nemyslel Jak sám potvrdil, zlomeniny jeho výkon příliš neovlivnily. „Bolely mě jen první den. Horší byl naražený kotník, ten mi vadil při řazení. Ale při závodě jsem na to stejně nemyslel,“ dodal Abraham.

Dramatický závod nabídl své rozuzlení až v závěrečném kole. Jasně vedoucí dvojice Marco Simoncelli, Alvaro Bautista se přetahovala o první místo tak vehementně, že po tvrdém Simoncelliho ataku skončili oba mimo trať v kotrmelcích a vítězství spadlo do klína Miku Kalliovi na KTM.

V MotoGP přivedl fanoušky do extáze domácí jezdec Dani Pedrosa, jenž zvítězil způsobem start–cíl a převzal celkové vedení. Na druhém místě skončil sedminásobný mistr světa Valentino Rossi.

Výsledky – do 125 ccm: 1. Corsi (It.) 41:46,100, 2. Terol (Šp.) -3,206, 3. Smith (Brit./všichni Aprilia) -4,986. Stav MS: 1. Corsi 34 b., 2. Bradl (Něm./Aprilia) 29, 3. Terol 26. Do 250 ccm: 1. Kallio (Fin./KTM) 45:27,908, 2. Pasini (It./Aprilia) -4,277, 3. Takahaši (Jap./Honda) -4,287, 10. PEŠEK -32,726, 13. ABRAHAM (oba Aprilia) -54,159. Stav MS: 1. Pasini 45, 2. Kallio 41, 3. Barberá (Šp./Aprilia)31, 10. ABRAHAM 12, 13. PEŠEK 6. MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 45:35,121, 2. Rossi (It.) -2,883, 3. Lorenzo (Šp./oba Yamaha) -4,339, 4. Hayden (USA/Honda) -10,142, 5. Capirossi (It./Suzuki) -27,524, 6. Toseland (Brit./Yamaha) -27,808. Stav MS: 1. Pedrosa 41, 2. Lorenzo 36, 3. Rossi 31, 4. Stoner (Austr./Ducati) 30, 5. Dovizioso (It./Honda) 21, 6. Toseland 20.