Jednou z hlavních úloh juvenilního hormonu je zajistit larvám hmyzu dost času na potřebný růst. Vysoké koncentrace „mladického“ hormonu brání housence v zakuklení a proměně na dospělého motýla. Udržuje ji „věčně mladou“.
Postupně hladiny juvenilního hormonu v těle housenky klesají a to jí umožňuje vývoj. Mizející juvenilní hormon nakonec housence dovolí, aby se zakuklila a proměnila v dospělého motýla. Většina hmyzu vystačí s jediným takovým „elixírem mládí“. Motýli disponují třemi různými juvenilními hormony.
Po chemické stránce patří juvenilní hormon mezi látky označované jako terpeny. Jeho vlastností lze využít při hubení škůdců. Synteticky připravené látky s účinky juvenilního hormonu dovolují larvě růst, ale brání jí dospět. Tím je narušen životní cyklus hmyzu a jeho rozmnožování.
K odhalení funkcí juvenilního hormonu a jeho využití pro hubení hmyzích škůdců významně přispěli i čeští biologové. Zásluhy profesora Františka Sehnala z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích na tomto poli i v dalších oblastech entomologie ocenila nedávno Americká entomologická společnost tím, že mu jako jednomu z mála Evropanů udělila čestné členství.