31. května 2011 19:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pěstitelé pláčou, Češi přestali kupovat okurky

Okurky, které vyrostly ve Španělsku jako ty na snímku, teď nikdo nechce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okurky, které vyrostly ve Španělsku jako ty na snímku, teď nikdo nechce. | foto: Reuters

ČESKÉ BUDĚJOVICE / PRAHA  Přijeďte se přesvědčit na vlastní oči, že vám nic špatného nenabízíme. S touto výzvou přicházejí čeští pěstitelé salátových okurek k zákazníkům, aby alespoň trochu eliminovali dopady "okurkového skandálu" v Německu.

Fakt, že se za hranicemi rozšířila epidemie krvácivého průjmového onemocnění, o němž si lidé mysleli, že pochází z biookurek ze Španělska, má paradoxní dopad i na české pěstitele. Místo toho, aby lidé začali dávat přednost domácím salátovým okurkám, nejedí raději okurky žádné.

O VÝVOJI KOLEM NÁKAZY BĚHEM DNE ČTĚTE ZDE:

"Ten dopad na nás je vysloveně negativní. Lidé přestávají jíst jakékoliv okurky a cena každý den padá dolů," řekl LN Jaroslav Mozga, ředitel společnosti Jižní Morava z Tvrdonic na Břeclavsku, jediného velkopěstitele salátových okurek v Česku. O nezávadnosti své zeleniny se pěstitelé snaží zákazníky přesvědčit exkurzemi.

"Každý, kdo přijede, uvidí, že naše okurky jsou čisté, naprosto bez chemie. Žádnou močůvku k hnojení pochopitelně nepoužíváme, to si nedovedu vůbec představit," podotkl Mozga s tím, že na celý proces pěstování okurek dohlíží Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Češi se podle expertů bát nemusí
Kontroly ještě zpřísní Mírný pokles v tržbách z prodeje zeleniny, zejména okurek, zaznamenaly v posledních dnech i supermarkety. "Lidé jsou opatrnější, ptají se. Ve všech našich provozovnách máme informace, že okurky ze Španělska neprodáváme," řekla mluvčí společnosti Ahold Czech Republic Judita Urbánková.

JAK SE NÁKAZE BRÁNIT?

O tom, že by dovoz zeleniny mohl obnášet stejné povinnosti, jaké od 15. května musí splňovat dovozci masa – tedy nejpozději 24 hodin před dodáním zboží do Česka o zásilce informovat dozorové orgány, ministerstvo zemědělství neuvažuje. "V případě dovozů potravin rostlinného původu teď ministerstvo neplánuje zavedení žádných nových povinností," upřesnila mluvčí Tereza Dvořáčková.

Advantage Consulting, s.r.o.
BACK-END JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz