Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
16. dubna 2016 14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pěstujme v našich inženýrech tvořivost, říká guru české mechatroniky

Profesor Michael Valášek, děkan Strojní fakulty ČVUT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesor Michael Valášek, děkan Strojní fakulty ČVUT. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA „Nejmechatroničtější výrobek je automobil. I kličku u okna už řídí elektronika,“ říká guru české mechatroniky čili oboru, který spojuje mechanickou funkčnost strojů s inteligentním, počítačovým řízením, což přináší četné synergie. Rozhovor s profesorem Michaelem Valáškem, děkanem Strojní fakulty ČVUT, připravil pro sobotní LN Martin Rychlík.

LN: Minulý týden vzlétl ultralehký letoun UL-39 Albi, podobný stroji Albatros, jehož vývoj zajišťovali také studenti vaší fakulty – a to i desítkami jimi zpracovaných diplomek.
Vzniklo na tom 150 diplomových prací a čtyři disertace. Potěšilo mne to velice, z řady důvodů. Ukázali jsme, že s českým průmyslem umíme vytvářet inovace, jež mají potenciál uplatnění na mezinárodním trhu. Jak komerčně, tak z hlediska nového konceptu. Naše letadlo má nejméně dvě nové věci: je celé z kompozitů a má nestandardní pohon. Přitom je s ním možné létat na amatérský průkaz jako s ultralightem, avšak s něčím, co je designově a zážitkově dost jiné. Letoun poslouží i jako levný prvotní výcvikový prostředek pro vojenské piloty, kteří by mohli pokračovat dál ke stíhačkám.

Michael Valášek (60)

■ Od roku 2014 je děkanem Fakulty strojní ČVUT. V roce 1992 se habilitoval v oboru mechanika těles. Profesorem je od r. 1997.
■ Získal Humboldtovo i Fulbrightovo stipendium, působil tak na univerzitách ve Stuttgartu a v americkém Connecticutu.
■ Na pražské, brněnské i liberecké technice zakládal obor mechatronika.
■ Je spoluautorem mnoha studií se stovkami citací. Má přes čtyři desítky českých i mezinárodních patentů.
■ Za svou činnost obdržel v roce 2003 prestižní ocenění Česká hlava – invence.

LN: Není to tedy čistě akademická práce, ale dlouhodobá spolupráce s ­firmami... To je asi pro Strojní fakultu ČVUT zvláště typické, ne?
Ano, samozřejmě. My můžeme klidně postavit akademický experiment, ale tohle není ten případ. Je to skutečná inovace; vyvinuté a do výrobku převedené věci. Jihlavan jej bude ostatně ve Friedrichshafenu na největším veletrhu pro ultralighty představovat. Vyplývá z toho velká otázka: kdo má být profesorem na vysoké škole? Třeba autor tohoto projektu, jenž má titul Ph.D., ale ještě není habilitován, umí studentům zprostředkovat, jak vypadá vývoj reálného letadla v praxi! Takže se ptám, kdo je pro studenty na inženýrské škole důležitější? Jestli takováto osoba, anebo někdo, kdo bude generovat úžasné články s mnoha citacemi, ale budou otištěny mimo ČR, neosloví český průmysl a nepomohou ke konkurenceschopnosti ČR, aby naše firmy přežily. Mým řešením je to, co kolegům stále říkám – musíte mít „koláč“: výuku, základní výzkum, aplikovaný výzkum, spolupráci s průmyslem i propagaci. Každý umí něco jiného, ale na ústavu musí být zastoupeno vše.

LN: Letadlo není první takto populární počin, měli jste už i „formuli“.
Letadla a auta logicky lákají; z vnějšího pohledu jsou to nejatraktivnější věci na strojařině, ale ta je hrozně široká. Pochází od slova stroj, už někdy od průmyslové revoluce, ovšem je nesmírně moderní a významná. Proč? Cokoliv dnes chcete profesionálně vyrobit, musíte vyrobit na strojích – tedy metodami strojařiny. Buď ve velkých sériích na strojích, abychom si to mohli všichni dovolit, nebo vyrábím něco, co je unikátní – Hubbleův teleskop či urychlovač pro CERN –, a musím mít superšpičkové vybavení... Je to opravdu cokoliv, třeba tady od toho smartphonu: navrhne ho elektronik, lidé na software, fyzik, ale konstrukci a hlavně výrobu musí nakonec zajistit strojař... To platí i pro roboty.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Slovenský expremiér Robert Fico | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Slovenský expremiér Robert Fico | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Slovenský expremiér Robert Fico | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...