130 let

Pětice Čechů zmizela v červenci 2015 v libanonském údolí Bikáa. | foto: ČTK/Lidovky.cz

Aktualizováno

Pět Čechů, zmizelých loni v Libanonu, je na svobodě. Únosci je nechali v horách

USA
  •   20:09aktualizováno  21:58
PRAHA - Pět Čechů, kteří loni v červenci zmizeli v Libanonu, je na svobodě. Byli nalezeni po 199 dnech v pondělí večer, uvedlo ministerstvo zahraničních věcí. Zatím zůstávají všichni v Libanonu, nicméně už nejsou v zajetí. „Převzala si je místní policie, na svobodě jsou od dnešního pozdního odpoledne,” uvedl zdroj serveru Neovlivní.cz.

„Všichni jsou živí a zdraví. Dokonce se už ozvali domů,” dodal zdroj serveru. Z informací Neovlivní.cz vyplývá, že Češi byli propuštěni díky vyjednávání. Klíčovou roli v tom měla sehrát česká vojenská zpravodajská služba.

Server podle svých zdrojů zrekonstruoval i okamžiky propuštění. V pozdním odpoledni se pětice Čechů ocitla sama v libanonských horách. Čechům se po chvíli podařit zastavit kamion, jehož řidič jim zapůjčil mobilní telefon, z kterého pak propuštění po 18. hodině psali a volali příbuzným do Česka. Nakonec se jim podařilo kontaktovat i ambasádu, napsal web Neovlivní.cz.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek novinářům v ománském Maskatu řekl, že věří v návrat Čechů z Libanonu „v řádu dnů“. Podle něj je nutné, aby na palubě leteckého speciálu byli přítomni i policisté z ÚOOZ a psychologové. „Je třeba si uvědomit, že ti čeští občané byli pět měsíců mimo a určitě to vyžaduje přístup odborníků,“ řekl ministr.

Po stopách zmizelých Čechů. Zaorálek cestu do Bejrútu odložil, míří tam ‚protimafiánský šéf’

„MZV vítá zprávu, že naši občané jsou živí a podle našich informací i v uspokojivém zdravotním stavu. Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek instruoval zastupitelský úřad v Bejrútu, aby podnikl veškeré kroky k zajištění co nejrychlejšího návratu těchto českých občanů do vlasti,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Bližší informace Černínský palác neposkytl, protože případ nadále vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Obrázek není k dispozici
Obrázek není k dispozici

Pětice Čechů zmizela loni 18. července, kdy libanonská policie nalezla jejich vůz a věci v údolí nedaleko syrských hranic. Jde o dva novináře jindřichohradecké televize, advokáta, tlumočníka a muže, který má zkušenosti jako armádní zpravodajec; do Libanonu prý jel jako bezpečnostní poradce skupiny.

„Zpráva ministerstva zahraničí o nalezení pětice Čechů mě potěšila. Jsem rád, že jsou naživu. Nyní musí být dopraveni do České republiky,“ sdělil premiér Bohuslav Sobotka.

USA tvrdí, že Fajáda neprovokovaly. Česko ale stále s vydáním váhá

V médiích se v souvislosti se zmizením Čechů spekulovalo o tom, že mohlo souviset s Libanoncem Alím Fajádem, který je v česku držen ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání žádají Česko Spojené státy.

Češi unesení v zahraničí od 80. let

26. května 1995 - Tři české vojáky spolu s dalšími 270 příslušníky mírových sil UNPROFOR použili bosenští Srbové v okolí Pale u Sarajeva jako lidské štíty, aby odvrátili hrozící letecké údery NATO. Majora Karla Krátkého a kapitána Oldřicha Židlíka propustili po 24 dnech, major Zlatko Kožušník se dostal na svobodu po 19 dnech zajetí.

17. prosince 1996 - Český chargé d'affaires v Peru Lubomír Hladík byl mezi více než 600 lidmi zajatými na večírku v rezidenci japonské ambasády v Limě. Ozbrojenci z Revolučního hnutí Túpaka Amarua (MRTA), kteří požadovali propuštění vězněných členů hnutí, rukojmí postupně propouštěli, včetně Hladíka. Peruánské bezpečnostní síly osvobodily 72 zbylých rukojmí 22. dubna 1997.

19. února 1998 - Podplukovníka Jaroslava Kulíška s dalšími třemi pracovníky pozorovatelské mise OSN v Gruzii (UNOMIG) unesli ozbrojení útočníci v západogruzínské vesnici Džichaškari. Zatímco dva Uruguayce a Švéda odpůrci prezidenta Eduarda Ševardnadzeho propustili, Kulíškovi se 25. února podařilo utéci.

29. září 1999 - Dva pracovníky nadace Člověk v tísni Milana Machalíčka a Michala Plavce zadržoval dav ze srbské enklávy Štrpce v jihosrbské provincii Kosovo. Vojákům sil KFOR se podařilo humanitární pracovníky po několika hodinách vysvobodit.

13. října 1999 - Na východě gruzínské Abcházie, v Kodorském údolí, byla unesena skupina šesti pozorovatelů OSN (UNOMIG), pocházejících z ČR, Švédska, Švýcarska, Řecka, Německa a Uruguaye. Únosci požadovali výkupné 250.000 dolarů. Den nato únosci propustili čtyři rukojmí, včetně českého pozorovatele, zbytek propustili další den.

11. dubna 2004 - V Iráku byli cestou do jordánského Ammánu uneseni tři novináři - Michal Kubal a Petr Klíma z České televize a Vít Pohanka z Českého rozhlasu. Po pěti dnech byli po vyjednávání propuštěni.

7. prosince 2005 - Na Haiti byl unesen český misionář Roman Musil. Na ostrově působil několik let. S únosci, kteří údajně požadovali výkupné 50.000 dolarů, vyjednávali představitelé katolické církve. Musil byl propuštěn 10. prosince 2005, ČR údajně nic neplatila.

11. března 2010 - Propuštěny byly dvě unesené humanitární pracovnice na Haiti. Česká pracovnice Lékařů bez hranic a její belgická kolegyně strávily téměř týden v zajetí únosců. Ženy, které v zemi pomáhaly po zemětřesení, přepadli únosci na předměstí Port-au-Prince.

18. ledna 2011 - Jemenská policie zmařila pokus o únos čtyř českých turistů. Zasáhla proti třem únoscům střelbou ve chvíli, kdy se pokusili své oběti odvézt autem do hor.

22. března 2012 - Česká průvodkyně strávila v noci na 22. března na egyptském Sinajském poloostrově dvě hodiny v zajetí beduínů. Skupina maskovaných mužů ji unesla, když přepadla autobus s českými turisty. Podle ministerstva zahraničí ženu osvobodily egyptské bezpečnostní síly ve spolupráci s místními beduínskými kmeny z jihu Sinaje.

13. března 2013 - Dvě Češky (Antonie Chrástecká a Hana Humpálová) byly uneseny neznámými ozbrojenci v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán, kam přijely z Íránu jako turistky a chtěly pokračovat do Indie. K jejich propuštění po dvou letech přispěla turecká nevládní organizace IHH; do ČR se vrátily koncem března 2015.

6. března 2015 - Po útoku islámských radikálů na ropné pole Ghaní v Libyi bylo uneseno devět osob pracujících pro rakouskou firmu VAOS - Rakušan, čtyři Filipínci, dva Bangladéšané, Ghaňan a jeden český občan. Dva Bangladéšané a Ghaňan se už ze zajetí dostali. Osud ostatních unesených, včetně Čecha, je nejasný.

18. července 2015 - Libanonský list The Daily Star informoval o zmizení pěti Čechů na východě země. Šlo o dva novináře jindřichohradecké televize, advokáta, tlumočníka a muže, který má zkušenosti jako armádní zpravodajec; do Libanonu prý jel jako bezpečnostní poradce skupiny. Libanonská agentura NNA později uvedla, že jejich únos souvisí se snahou Libanonců o výměnu jejich krajana Alího Fajáda sedícího v české vazbě, nebo alespoň zamezení jeho vydání do USA jako údajného spolupracovníka teroristů. Dnes ministerstvo zahraničí oznámilo, že unesení Češi jsou na svobodě.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás