Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pět extremistů musí kvůli koncertům do vazby, rozhodl soud

Česko

  16:30
BRNO - Pět z deseti radikálů, které policisté z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi v úterý, bylo dnes vzato do vazby. Advokát pěti obviněných Kolja Kubíček řekl, že stíháni jsou za uspořádání 11 koncertů v Česku, na nichž byl podle policie podporován nacismus a fašismus. Kubíček považuje obvinění za "protiprávní, nesmyslné a zcela smyšlené". Zbylých pět rdaikálů policie propustila.

Deset zadržených extrémistů přišli podpořit jejich soukmenovci. foto: ČTK

Koncerty se uskutečnily od loňského dubna do letošního února v celé ČR. Stíháni jsou jejich pořadatelé i lidé, kteří na nich vystupovali. Extremistická hesla údajně zazněla při zpívání písní. Obviněným hrozí za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka od tří do osmi let vězení.

Kubíček ale upozornil, že po každé z těchto akcí policie vydávala tisková prohlášení, podle nichž se koncerty obešly bez výtržností a nikdo po nich nebyl kvůli propagaci nacismu stíhán. Tato vyjádření policie jsou prý dosud na internetu.

Nejasnosti ve spisech
Advokát tvrdí, že v policejních spisech ke kauze jsou značné nejasnosti. U některých koncertů je uvedeno vystoupení skupin, které tam ale nebyly, uvedl. "Také se měly hrát písně, které se vůbec nehrály. Všichni mí klienti jsou proto stíháni naprosto protiprávně," zdůraznil Kubíček.

Podle mluvčího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavla Hantáka byla úterní razie vyústěním několikaměsíční práce ÚOOZ v oblasti extremistické scény. Všichni zadržení byli převezeni do policejních cel v brněnské Příční ulici.

Policie v úterý prohledala v Praze, na jižní Moravě, v Ostravě a Rokycanech byty a automobily extremistů. Kontrolovala také obchod Hate Core Shop v pražských Vysočanech, kde zabavila hudební nosiče a aparaturu. Odvezla muže, který je zřejmě jeho majitelem. Obchod se zaměřuje na prodej textilu a hudebních nosičů skupin populárních u pravicových radikálů.

Zátah vzbudil vlnu nevole mezi ostatními radikály. Protestní shromáždění proti zatčení deseti nacionalistů se uskutečnilo v Karlových Varech i v Brně.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat