Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pět extremistů skončilo ve vazbě

Česko

Až osmileté vězení hrozí deseti radikálům, které v úterý zadržela policie. Ultrapravice protestuje v ulicích

PRAHA Okresní soud Brno venkov poslal včera do vazby pět z deseti radikálů, které policisté z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi v úterý. Důvodem pro vazbu byly podle informací LN obavy soudu z ovlivňování svědků a pokračování v trestné činnosti.

Zásah proti zmíněným extremistům nese ultrapravicová scéna nelibě. Po demonstracích v Praze, Brně a Karlových Varech chystá řadu dalších akcí v jiných městech. Výzvy typu „Osvoboď je svým hněvem. Radikalizuj se!“ plní jejich internetové stránky.

Radikálové se přes tyto weby domlouvají na dalším postupu. Jejich protesty včera pokračovaly v Olomouci a v Chomutově. V každém městě se sešlo několik desítek osob.

V Ostravě ušli radikálové jen tři sta metrů. Potom jim policisté zatarasili cestu, zkontrolovali jejich totožnost a postupně je propustili. V Olomouci policie nezasáhla.

V příštích dnech by měli radikálové protestovat v Kopřivnici, Havlíčkově Brodě a Mostě.

Podle trestního řádu všem deseti obviněným hrozí až osmileté vězení. Zatčeni byli již v úterý po nejrozsáhlejší akci proti extremistům v tuzemské historii, kdy detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu provedli desítky domovních kontrol po celé republice.

Mezi vazebně stíhanými je například majitel pražského Hate Core shopu Martin Franěk a zpěvák skupiny Attack Vilém Farkač, který dříve působil ve skupině Vlajka, proslulé mezi neonacisty. Advokát Kolja Kubíček, který některé z obviněných zastupuje, poznamenal, že jeho klienti jsou stíháni za účast na koncertech, na nichž byl podle policie podporován nacismus a fašismus.

Obviněni jsou jak pořadatelé akcí, tak někteří vystupující. „Je to celé nesmyslné a nepodložené. Extremistická hesla údajně zazněla při zpívání písní. Po každé z těchto akcí policie vydávala tisková prohlášení, podle nichž se nic takového nedělo. Navíc policie u některých koncertů chybně uvádí, že tam vystoupily skupiny, které tam nebyly. Mí klienti jsou stíháni naprosto protiprávně,“ řekl Kubíček.

Policie o případu, který je rozsahem akce největší v novodobé historii, neposkytuje žádné podrobnosti. Podle některých hlasů ale může za jejím postupem stát snaha přiškrtit ultrapravici finanční toky, které získává převážně z koncertů a prodeje některých značek oblečení.

lidovky.cz

Více najdete na www.lidovky.cz

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...