PRAHA Pronájem stíhaček JAS-39 Gripen končí až v roce 2015. Už teď by ale měla vláda zahájit diskusi, co s nimi dál. Exministryně obrany Vlasta Parkanová navrhovala před koncem ve funkci jejich odkup. Nové vedení vyčkává. Žádný tendr na nový nákup se prý ale nechystá.
„Názor, že odkup gripenů by mohl být pravděpodobně nejlevnější variantou, vychází z konkrétních faktů diskutovaných v české bezpečnostní komunitě: Jedná se o zavedené letouny, které v roce 2015 budou zhruba ve třetině až polovině svého životního cyklu a pro které těžko bude jiné využití než v Armádě ČR. Proto by je mohla ČR odkoupit za velmi výhodných podmínek,“ řekl LN v březnu mluvčí resortu obrany Andrej Čírtek. Materiál měl být předložen bezpečnostní radě státu, poté k projednání na vládě. Nic takového se však nestalo.
Podle mluvčího resortu by se nicméně strategickým a pro Českou republiku mimořádně nákladným projektem měly vlády zabývat kontinuálně. „Je vhodné, aby své stanovisko k ochraně vzdušného prostoru po vypršení pronájmu gripenů v roce 2015 řekla již tato vláda,“ uvedl těsně před pádem vlády Čírtek.
Nový ministr zatím šetří S nástupem nového ministra obrany Martina Bartáka se strategie změnila. Nic se prozatím kupovat nebude. „Ministerstvo obrany se hodlá omezit minimálně v roce 2009 pouze na analýzu možností v této oblasti. K žádné akvizici ani jejímu zahájení letos nedojde,“ uvedl mluvčí. O osudu gripenů podle něj bude rozhodnuto až po roce 2015, kdy pronájem skončí.
V nejbližší době vinou ekonomické krize odkup stíhaček nehrozí. Místopředseda sněmovního výboru pro obranu Miroslav Svoboda z ČSSD by nicméně okamžitě zahájil diskusi o tom, jak dál ochranu republiky nadzvukovými letadly řešit. „Už i odborníci upozorňují, že je nejvyšší čas začít o tom diskutovat. Uzavření kontraktu není záležitost roku či dvou,“ poznamenal Svoboda. Ten je také pro oslovení všech výrobců nadzvukových stíhaček.
Česká armáda uzavřela smlouvu na pronájem dvanácti letounů Jas-39 Gripen C a dvou dvoumístných cvičných letounů s označením D v roce 2004 za vlády Vladimíra Špidly. Prvních šest stíhaček přistálo na vojenském letišti v Čáslavi o rok později.
Uzavírání kontraktu provázelo podezření z korupce. Česká republika se původně dohodla na koupi stíhaček JAS-39 Gripen, ale v roce 2002 smlouvu zrušila a později ji nahradila kontraktem na pronájem.
Do případu byl zapojen také tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan a exministr financí Ivo Svoboda. Ten vzal podle zdroje švédských novinářů úplatek, ale toto tvrzení nebylo podloženo žádným důkazem.
Kavan s reportéry přestrojenými za pracovníky zbrojovky BAE Systems naznačil, že by se mohl pokusit ovlivnit vyšetřování celé kauzy v Česku. „Není to zcela vyloučené,“ řekl novinářům po telefonu. Letos v červnu švédská policie případ korupce BAE Systems odložila.