Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pět neonacistů míří do vězení

Česko

BRNO Neonacistické hnutí Národní odpor dostalo další citelnou ránu. Brněnský městský soud včera poslal za mříže pět jeho přívrženců, kteří stáli v první linii na loňské prvomájové demonstraci radikálů v centru Brna.

Státní zástupce Jan Lata vinil osm mužů z propagace nacismu, které se údajně dopustili rozvinutím obřího transparentu s heslem Národní odpor. S verdiktem byl spokojen. „Není pochyb o tom, že Národní odpor je součástí necentralizovaného neonacistického hnutí,“ dal zapravdu žalobci předseda senátu Michal Kabelík.

Mezi obžalované patřil i svolavatel pochodu Tomáš Pliska. Právě jemu vyměřil soud nejtvrdší trest. Za mřížemi by měl strávit dva roky. Další čtyři obžalovaní - Tomáš Kebza, Jiří Tůma, Radek Komár a Antonín Nedvěd - pak dostali trest od patnácti do dvaceti měsíců. Dva muži odcházeli s podmínkou a jednoho soud osvobodil. Rozsudek není pravomocný.

„Se závěrem o vině se nemohu ztotožnit, protože odporuje provedeným důkazům,“ komentovala verdikt právnička šesti obžalovaných Klára Slámová. Jejich jménem se hned odvolala. „Předpokládám, že případ skončí u Ústavního soudu,“ doplnila s tím, že většina obdobných trestných činů dosud končila zproštěním žaloby.

Všichni obžalovaní vinu popírali a tvrdili, že Národní odpor je pouze heslo, nikoliv však organizované hnutí vyznávající ideologii předválečného Německa. S otázkou se těžko vyrovnávali i předvolaní znalci, kteří se ve svých závěrech rozcházeli. I přesto se soud přiklonil k posudku Miroslava Mareše, který mezi neonacismus a Národní odpor vsunul rovnítko.

Soud přihlédl i k obdobné násilné trestné činnosti většiny obžalovaných, která se týkala rasové či národnostní zášti. „Každému, kdo prožil nacismus, z jejich počínání musí běhat mráz po zádech,“ doplnil Kabelík.

Odborníci rozsudek kvůli přísným trestům hodnotí jako atypický. Podle všeho přinutí příznivce problémového hnutí k ještě větší konspiraci než doposud.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...