7. ledna 2015 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šest otazníků nad Mynářovou vilou: kdo a proč podstřelil její cenu?

Vratislav Mynář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář | foto: MAFRA - Dan Materna

Předkládáme otázky, na něž kancléř Vratislav Mynář stále dluží veřejnosti odpovědi: Server Lidovky.cz se jej pokoušel vyzpovídat už v pondělí. Bez úspěchu. V úterý redakce kancléři zaslala 5 dotazů, které by měl jako veřejně činná osoba zodpovědět. Mynář se však omezil pouze na jediný mediální výstup, když v krátkém telemostu odpovídal na dotazy ČT 24. Většina klíčových otazníků ale stále zůstává.

1. Jak se o prodeji prvorepublikové vily, za niž zaplatil podezřele nízkou cenu, dozvěděl?
Mynář v telemostu prohlásil, že si ji „vytipoval“. Ale jak přesně, to neobjasnil. Objevila se nemovitost v nabídce realitní kanceláře? Upozornil jej někdo známý? Kdo? Široký to nebyl, budeme-li věřit Mynářovým slovům, že známého advokáta viděl jednou při podpisu smlouvy.

Vratislav Mynář

„Měl jsem vytipováno několik nemovitostí, díky očekávané radostné události, jsem chtěl mít bydlení pro rodinu,“ kličkoval. (celý text najdete zde)2. Zná se s podnikatelem, od něhož dům koupil Široký?
Dům od Prahy za Bémovy éry koupil podnikatel Radek Luňák, jenž je pupeční šňůrou svázán s prominenty z Prahy 10. Luňák dům koupil za 8,25 milionu korun, Širokému jej ovšem prodal za 5,1 milionu. „Pana Luňáka neznám, nikdy jsem ho neviděl. Pana Janouška neznám, nikdy jsem ho neviděl. Od těchto osob se důrazně distancuji. Udělal jsem normální klasický obchod,“ řekl v televizním přenosu Mynář.

Na tomto místě je nutná odbočka: Luňák v roce 2005 prodal stavební pozemky šedé eminenci pražské politiky Tomáši Hrdličkovi či rodičům starosty Prahy 10 Milana Richtera. Tytéž parcely krátce předtím koupil od uhříněvské radnice a Hospodářské noviny tehdy spekulovaly, že sehrál pouze roli bílého koně. V roce 2008 se nadto Luňák zničehonic stal předsedou představenstva nově založené společnosti Program bydlení, která pro radnici Prahy 10 spravuje azylový areál Sedmidomky.

3. Mluvil Mynář o svém životním realitním obchodě přímo se zákulisním vládcem Prahy 10 Hrdličkou?
Mynář ani na tuto otázku neodpovídá. A co Hrdlička? Jindy ochotně komunikující lobbista už dva dny nebere telefon a do redakce Lidovky.cz poslal pouze sms: „Já se ozvu později. Znáte to, svátky, nicnedělání a potom fičák.“

4. Opravdu kancléř, jenž už přes rok usiluje o bezpečnostní prověrku, nezkoumal historii vily?
Mynář v televizním rozhovoru připustil, že cenu konstruoval podle toho, že si nejdříve obstaral informace, za kolik dům kupoval Široký. „Koukal jsem na cenu, za kterou to koupili přede mnou. K této ceně jsem nabídl 10 procent a tu jsem považoval jako konečnou.“ Proč ale nepátral dál a nezajímal se, jak k nemovitosti přišel Široký, nedovysvětlil.
5. Nechal si zpracovat posudek na stav domu? S jakým výsledkem?
Ani na tuto otázku jsme se nedozvěděli jasnou odpověď. Mynář pouze dokola opakoval, že cena odpovídá stavu nemovitosti. „Vím, že bude nutná totální rekonstrukce při zachování obvodového zdiva. V ten moment se mi cena nezdá vůbec nízká. Proč mám dokazovat, že to nebylo pod cenou?“
Proč? Například proto, že 5,5 milionu korun stojí v pražských Strašnicích čtyřpokojový byt v novostavbě.

6. Proč se transakce zúčastnil vlivný advokát Široký?
Nemlčí jen Mynář. Není jasná ani motivace právníka Širokého. V lednu 2013 vilu koupil za 5,1 milionu a po roce a tři čtvrtě ji prodal o 400 tisíc korun dráž. Jenže: musel zaplatit daň z příjmu a daň z převodu nemovitosti v celkové výši 280 tisíc korun. Zůstalo mu tedy pouhých 120 tisíc. Dost nevýhodný obchod při vědomí, že předchozí prodejní cena nemovitosti se vyšplhala na 8,25 milionu korun.

Příběh radostné události

  • 26. 1. 2013 - Zeman vyhrává druhé kolo prezidentských voleb
  • 31. 1. 2013 - Široký kupuje vilu od firmy Harengil za 5,1 milionu.
  • 14. 3. 2013 - prezident Miloš Zeman jmenoval Mynáře vedoucím Kanceláře prezidenta republiky
  • 5. 5. 2013 - Vratislav Mynář byl hostem Otázek Václava Moravce, kde podle všeho potkal svou budoucí partnerku - moderátorku ČT Alexandru Noskovou.
  • 27. 11. 2013 - server Aktuálně informuje o tom, že Mynářova manželka Kamila podala žádost o rozvod.
  • 29. 11. 2013 - kancléř Mynář kompletuje podklady pro rozvod se svou manželkou Kamilou. Spekuluje se o mladé milence.
  • 4. 12. 2013 - deník Blesk odtajnil vztah Mynáře a Noskové. Fotograf je zachytil na dovolené v Dubaji. Kancléř přiznal, že má s moderátorkou vztah už od září.
  • 4. 12. 2013 - moderátorka Nosková kvůli vztahu s Mynářem skončila ve zpravodajství České televize. Později se vrátila, moderuje události v krajích.
  • 20. 11. 2014 - kupuje kancléř Mynář vilu v pražských Strašnicích. Prodává mu ji advokát Romana Janouška Vít Široký.
  • 18. 12. 2014 - zveřejňují media informaci, že je moderátorka Nosková těhotná a že pár chystá svatbu.