Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pět tipů, jak nenaletět při sjednání pojištění

Česko

Výluky z pojištění: nenápadné odstavce v moři textu pojistných podmínek, které musíte důkladně nastudovat, než smlouvu podepíšete. Poradíme vám, jak se nenechat nachytat.

1. Pozor na zabezpečení Ve smlouvě o pojištění vybavení domácnosti je uvedeno, jakým způsobem musíte domácnost zabezpečit. Míra zabezpečení se přitom zvyšuje s narůstající pojistnou částkou. V případě, že dojde k pojistné události a pojišťovna zjistí, že jste neměli domácnost zabezpečenou požadovaným způsobem, dochází obvykle ke krácení pojistného plnění - dostanete méně peněz.

2. Smrt i úraz si dobře vyberte S trochou nadsázky lze říci, že i smrt má svá pravidla - pokud chcete od pojišťovny peníze. „Nejčastěji je odmítnuto plnění kvůli nepravdivým údajům o zdravotním stavu, požití omamné látky a prokázání trestného činu,“ uvádí k životnímu pojištění Marek Vích z Kooperativy.

„Zpravidla jde o sebevraždy do dvou let od uzavření pojištění a podvody ve zdravotních dotaznících,“ doplňuje Václav Bálek z České pojišťovny. Pokud totiž například neuvedete, že kouříte nebo se věnujete nějakému sportu, může vám pojišťovna pojistné plnění zkrátit nebo jej zcela odmítnout vyplatit.

Stejná situace může nastat, když změníte povolání a tuto změnu pojišťovně nenahlásíte. Nová práce může spadat do jiné rizikové skupiny povolání a její neohlášení by tedy znamenalo, že neplatíte odpovídající částku na pojistném. Třeba profesionální řidiči a řidiči kamionové dopravy spadají do dvou různých rizikových skupin.

3. Nedejte na reklamní sliby Ne všechno, co se o životním pojištění dozvíte z reklam, je úplně pravda. Časté jsou grafy a čísla poukazující na lákavou výši výnosů spořicí složky životního pojištění, které vám mají být vyplaceny po uběhnutí smluvní doby. Inzerované údaje se však týkají výnosů u investičního životního pojištění za minulá období. Oněch lákavých 7 % však vůbec získat nemusíte, protože na rozdíl od kapitálového životního pojištění není u tohoto produktu žádný výnos garantován a vývoj fondů je značně nepředvídatelný. Garantovaný výnos u kapitálových životních pojistek pak v současnosti nepřesahuje 3 %.

4. Nenechte se zmást tvrzeními „Na daních ušetříte až...“ Zavádějící jsou i sumy, které inzeráty slibují coby úsporu na daních, pořídíte-li si kapitálové životní pojištění nebo penzijní připojištění. Slib, že ušetříte 12 000 Kč ročně, je nereálný. Jde totiž o částku, o kterou si snížíte základ daně. Z takto sníženého základu se teprve spočítá daň a od ní se odečtou slevy na dani. Konečná výše úspory je závislá na příjmech pojištěného, nikdy však nepřesáhne 4000 Kč za rok. Podle nové úpravy se navíc daň počítá z takzvané superhrubé mzdy (což je 1,35násobek současného daňového základu) - tato úspora se tedy ještě o něco sníží.

Další důležitou informací je, že u životního pojištění máte na daňový odpočet nárok jen tehdy, pokud výplata pojistného proběhne nejdříve v roce, v jehož průběhu dosáhnete věku 60 let. Minimální doba trvání pojištění musí být pět let a odpočty jsou možné pouze u životního pojištění se spořicí složkou.

5. Zjistěte si, co přesně kryje pojištění storna zájezdu Obáváte se, že se zájezdu nebudete moci zúčastnit kvůli případné nemoci? V rámci cestovního pojištění si můžete sjednat i pojištění storna zájezdu. Pojišťovna vám pak vyplatí smluvenou procentní část ze sumy, kterou vám cestovní kancelář nevrátila. Obvykle si ale musíte stanovit vlastní spoluúčast.

Mezi nejčastější situace, kdy pojišťovna odmítne vyplatit pojistné plnění, patří tento příklad: se zlomenou nohou si sjednáváte zájezd i pojištění. Domníváte se, že vám toto zranění nebrání v cestě a váš stav je stabilizovaný. Před zájezdem se ale stav vaší nohy zhorší a vy kvůli tomu nebudete moci vycestovat. Pojišťovna vám odmítne vyplatit pojistné plnění. Zájezd jste si totiž domlouvali už se zlomenou nohou, a proto jste měli komplikace předvídat.

Pojištění se tedy nevztahuje na nemoci či zhoršení zdravotního stavu, které souvisí s onemocněním, kterým jste trpěli už v době, kdy jste si pojištění sjednávali.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...