Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pět týmů žije v nejistotě

Česko

Do dnešního večera musí být dořešeny podmíněné přihlášky stájí formule 1

PRAHA Pro pět týmů formule 1 je dnešek poslední šancí k dohodě s Mezinárodní automobilovou federací (FIA). Pokud McLaren, Toyota, Renault, BMW-Sauber a lídr letošní sezony Brawn GP nenajdou do večera s FIA společnou řeč, zřejmě se neobjeví na startu příštího ročníku prestižního šampionátu.

A s nimi možná i Ferrari, Red Bull a Toro Rosso. Tedy všechny stáje, které jsou momentálně sdruženy v Asociaci týmů formule 1 (FOTA) a které se změnou pravidel také nesouhlasí, účast ze strany FIA však už mají jistou. „Musí stoprocentně dojít k nějakému kompromisu, který bude hlavně ve prospěch tohohle sportu jako takového,“ řekl LN expert Pavel Turek.

Celý spor se týká ekonomických úsporných opatření, která FIA ústy svého prezidenta Maxe Mosleyho představila během dubna. Ty se však mezi současnými týmy nesetkaly s pochopením, nejvíce jim vadily rozpočtové stropy v hodnotě 40 milionů liber na sezonu.

Týmy sdružené ve FOTA nakonec podaly přihlášku, ve které si stanovily řadu podmínek. FIA je minulý pátek do příštího ročníku podmíněně zaregistrovala s tím, že definitivní podoba startovního pole musí být jasná v pátek 19. června. Založí FOTA konkurenční seriál? Po dalších slovních přestřelkách ze začátku tohoto týdne poslala FOTA ve středu dopis, v kterém navrhla opatření, která by měla nahradit rozpočtový strop. „Řešením by mohlo být ,omezení zdrojů‘, které jsme navrhli. Vybrali bychom nezávislou auditorskou společnost, která by dostala za úkol kontrolovat hospodaření všech stájí. FIA by měla k dispozici všechny dostupné dokumenty. Nevidíme důvod, proč by tenhle systém nemohl fungovat, když je to navíc jasný důkaz naší spolupráce,“ stojí v dopise.

Na ten reagoval včera Mosley několika ústupky v oblasti pravidel a návrhem přechodného stropu ve výší 100 milionů liber na příští sezonu. „FIA a FOTA se k sobě názorově přibližují. Ale velmi podobné řešení už bylo ve hře před měsícem v Monaku. Jenže různými špatnými interpretacemi a válkou přes média tehdy z dohody sešlo,“ připomněl Turek.

Mosley však úlevy podmiňuje tím, že se stáje upíší v Concordské smlouvě k účasti v seriálu až do roku 2014.

„Každá ze stran hájí svoji pravdu, svůj způsob řešení problému. Jenže v jednání hrají roli i dost velká ega jednotlivých zástupců. A to na obou stranách,“ vysvětluje Turek.

Pokud by dnes k dohodě nedošlo, hrozilo by, že se osm z deseti stávajících týmů odtrhne od F1 a založí vlastní soutěž.

V „pravé“ F1 by pak zřejmě závodily nové stáje, které se houfně hlásí, a také dvojice současných týmů – Williams a Force India.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!