Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Péťa je spojen s dalším tunelem

Česko

  9:19
Hradec Králové - Bývalý starosta Budišova Ladislav Péťa má kromě údajné snahy zneužít evropské dotace na kontě další „vroubek“. Podle zjištění Lidových novin a České televize totiž působil v akciové společnosti Neopolis, ze které záhadným způsobem zmizel majetek za desítky milionů korun.

peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

V dobách svého největšího rozmachu - mezi lety 1997 a 1998 -vlastnila realitní společnost Neopolis řadu budov nejen na Královéhradecku, ale také v ostatních částech České republiky. Byl mezi nimi například motel Horal v Trutnově, penzion Dobruška v Rychnově nad Kněžnou a také rozsáhlý areál ve Vyškově nedaleko Brna. Odhady hodnoty majetku se různí, ale pohybují se obvykle nad hranicí 65 milionů korun.

Dnes je společnost v likvidaci a soudem jmenovaný likvidátor nenašel téměř žádný majetek. Firma Neopolis vznikla přejmenováním společnosti C. I. D Real na jaře roku 1998. Stalo se tak, poté co ji ovládla skupina podnikatelů z východočeského kraje. „Jejich záměrem bylo mít Neopolis jako firmu, která bude spravovat nemovitosti, jež svými podnikatelskými aktivitami získali,“ řekl LN a ČT zdroj, který je dokonale obeznámen se složitými vazbami v pozadí Neopolisu.

Krátce po vzniku Neopolisu se na scéně objevuje nenápadný muž jménem Ladislav Péťa. Z kapsy vytahuje přes deset milionů korun a nakupuje akcie Neopolisu. O několik měsíců později získává ještě další balík akcií a celkově tak do akcií Neopolisu investoval něco mezi 11 a 13 miliony korun.

 Péťa se tímto obchodem stává jedním z nejvýznamnějších akcionářů Neopolisu, a proto v září 1998 usedá do křesla místopředsedy představenstva, kde působí až do konce října 2003. „V té době tam prokazatelně byl majetek za více než 60 milionů korun. Dokonce se mi podařilo získat účetní uzávěrku za rok 2003, z níž plyne, že na konci tohoto roku měl Neopolis majetek v hodnotě 63 milionů 357 tisíc korun,“ tvrdí likvidátor Materna. Kde je ale majetek dnes, nikdo neví. „Nyní má firma jen penzion Dobruška v Rychnově nad Kněžnou, vůz Škoda Forman a účet u ČSOB s několika halíři,“ řekl likvidátor společnosti Leoš Materna. Ostatní majetek zmizel neznámo kam. Zatím ho nenašli ani policisté, ani likvidátor. Jisté je jen to, že jedni ze zakladatelů společnosti Neopolis vlastní luxusní domy v obci Přibyslav, která leží mezi Náchodem a Hradcem Králové. Místní jim důvěrně říkají „South Fork“ po vzoru amerického seriálu Dallas.

Další známé jméno

Na konci října 2003 přešel Péťa z představenstva společnosti do její dozorčí rady, kde zastával funkci předsedy až do února 2005. V ten den, kdy se Péťa ujal své nové funkce, se v Neopolisu objevuje Marek Řičář - architekt, který před několika měsíci upozornil na podivné aktivity skupiny kolem Ladislava Péti - a stává se předsedou představenstva. Z firmy potom odešel ve stejný den jako Péťa.

 „Vstoupil jsem tam v době, kdy jsme s Péťou a lidmi okolo Budišova rozjížděli projekt prezentace měst a obcí Bono Publico. Vše tehdy klapalo a Péťa mne oslovil s tím, že ví o jedné firmě, která by potřebovala trochu oživit, tak jsem tam šel. Když jsem ale po čase zjistil, že je to pěkný tunel, tak jsem se snažil jít pryč,“ řekl ke svému působení v Neopolisu před časem Řičář. Podle svých slov nebyl schopen zabránit devastaci této firmy. Jeho tvrzení považuje za pravdivá i zdroj obeznámený s vyšetřováním. „Jsem přesvědčen o tom, že použili pana architekta jako bílého koně,“ řekl LN zdroj.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!