Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pétépáci dostanou odškodné. Ale vyřizují ho úředníci, pochybuje Stránský

Česko

  6:00
Bývalí příslušníci pomocných technických praporů, takzvaní pétépáci nebo také černí baroni, se dočkají odškodnění. Podle novely, kterou tento týden schválila vláda, jim stát vyplatí jednorázový příspěvek z rozpočtové rezervy. Finanční odškodnění za zmírnění křivd, které jim způsobil komunistický režim, se tak bývalí pétépáci mohou dožadovat 25 let po jeho pádu. „Je to docela legrace. Takhle je to vždycky, když něco dostanou do ruky úředníci,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bývalý pétépák a pozdější politický vězeň, spisovatel Jiří Stránský.

Spisovatel Jiří Stránský foto: archiv LN - Jindřich Mynařík

Lidovky.cz: Jak dlouho jste působil u pomocných technických praporů, takzvaných pétépáků?

Narukoval jsem v srpnu 1952 a byl jsem u nich až do ledna 1953, než mě zatkli, falešně obvinili a na osm let odsoudili za velezradu.

„Pétépáci“

  • Pomocné technické prapory (PTP) či Vojenské tábory nucených prací (VTNP) byly útvary Československé lidové armády, které v letech 1950–1954 fungovaly pro internaci a převýchovu tzv. politicky nespolehlivých osob
  • Končili v nich akademici, kteří nesouhlasili s režimem, zemědělci, kteří odmítali vstoupit do družstev, šlechtici i kněží. Vojáci neměli zbraně, ale pracovali na stavbách a v dolech.
  • Bývají s nimi spojovány knihy Miroslava Švandrlíka, zejména titul Černí baroni, který se stal předlohou stejnojmenného filmu

Lidovky.cz: Jak na období strávené u PTP vzpomínáte?

Věděl jsem, že mi nic jiného nezbývá, že tam musím. Dostal jsem se ale do dobré party, v tomhle jsem měl kliku. Chvíli jsme strávili na přijímači v Mimoni a potom nás jako samostatnou jednotku odvezli do Janovic nad Úhlavou. Budovali jsme kasárna pro kombinovanou divizi – pro tanky, letadla a všechno možné. Byl to naprostý nesmysl, protože to bylo podle sovětského vzoru. Já jsem na tom byl ale celkem dobře, protože jsem jako jeden z mála disponoval řidičákem na náklaďák. Takže jsem prostě jezdil náklaďákem.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Co říkáte na to, že vláda 25 let po pádu komunistického režimu schválila možnost odškodnění pro bývalé příslušníky praporů?

Je to docela legrace. Drtivá většina bývalých pétépáků už zemřela, dneska je jich ubohé procento. Myslím si o tom samozřejmě svoje, ale takhle je to vždycky, jakmile něco dostanou do rukou úředníci. Vezměte si, že například Milušce Havlůjové, jedné z nejstatečnějších žen, která se postavila komunistickému režimu, neuznali odškodné za třetí odboj proto, že nebyla dostatečně ilegální. Ze stejného důvodu ho nedostal ani bývalý hokejista a politický vězeň Gusta Bubník. Ostatně hned po sedmnáctém listopadu odstartoval celý systém odškodného zajímavým způsobem – nejdřív byli odškodněni bývalí vyhození estébáci, teprve potom muklové (tzv. muž určený k likvidaci, jak se říkalo uvězněným politickým vězňům pozn. red.).

Jiří Stránský

  • Spisovatel a scenárista, mj. autor románu Zdivočelá země, podle kterého vznikl stejnojmenný televizní seriál
  • Ve svých dílech popisuje zkušenosti z komunistického vězení - za velezradu byl falešně obviněn v 50. letech (odseděl si osm let) a poté znovu na dva roky v 70. letech
  • V roce 1992 byl zvolen prezidentem Českého centra PEN klubu

Lidovky.cz: Budete vy sám o odškodnění žádat?

Pokud po mně nebudou chtít moc velké papíry... Poté, co mě zatkli, mi totiž estébáci vybrakovali celý dům, dodneška nemám vůbec žádné dokumenty. A obzvlášť za bolševiků jsem neměl chuť usilovat o to, aby mi někdo něco vracel. O odškodné asi zažádám, napíšu jim a uvidím, jestli mi něco dají, nebo ne.

Lidovky.cz: Dostal jste alespoň vy odškodné za třetí odboj?

Za třetí odboj ne, je fakt, že mě sice nějací úředníci ministerstva obrany oslovili, řekl jsem jim ale: „Děkuji, nechci, protože jsem seděl za něco, co jsem vůbec neprovedl.“ Za to, že jsem přes deset let seděl, jsem ale odškodnění jednou za čas dostával. Postupně nás politické vězně odškodňovali všechny. Na konci devadesátých let jsem obdržel najednou i dvě stě tisíc. A taky se nám to projevuje na vyšší penzi.

Odškodné pro „pétépáky“

  •  Ministerstvo vnitra předpokládá, že náklady na odškodnění budou asi 25 milionů korun.
  • Novela bude přiznávat jednorázový příspěvek bývalým příslušníkům vojenských táborů nucených prací i za dobu, kdy byli zařazeni v technických praporech.
  • Žádost bude možné podat do 31. března 2015.
  • Ministerstvo předpokládá, že o odškodné by mohlo žádat asi 3500 lidí.
  • Nárok budou mít na jednorázový příspěvek 1800 korun za každý započatý měsíc, který u technických praporů strávili.
  • Podle novely budou moct o odškodnění požádat i vdovy po mužích, kteří již zemřeli.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!