Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pohrdáte našimi dějinami, vzkázal Kocáb a spol. na Hrad a Sobotkovi

Evropa

  17:23aktualizováno  17:37
PRAHA - „Pominutí bezpochybného projevu velkoruské agrese je pohrdáním svébytností ukrajinského státu – i našimi vlastními dějinami,“ kritizuje petice přístup prezidenta Miloše Zemana i Bohuslava Sobotky k situaci na Ukrajině. Toto veřejné vymezení inicioval bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Souhlasný podpis připojila již i řada známých osobností.

Bohuslav Sobotka a Miloš Zeman. foto: MAFRA - Dan Materna

Petice, kterou inicioval bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb, se distancuje od postoje prezidenta Miloše Zemana a vlády k situaci na Ukrajině. Petice žádá, aby ústavní orgány i tuzemští politici vystupovali v této věci aktivně, podpořili suverenitu ukrajinského státu a nezasahování Ruska do ukrajinských záležitostí. Kocáb dnes iniciativu představil novinářům.

Prezident Zeman a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by se podle Kocába neměli vyjadřovat stylem ani ryba, ani rak. Kocáb připomněl nedávné výroky Zemana, který konflikt na Ukrajině označil za občanskou válku, nikoliv ruskou invazi. Zeman řekl, že věří ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi, že na Ukrajině ruští vojáci nejsou.

ČTĚTE VÍCE:

"Ostentativně tak dává najevo, že prohlášení ruské strany považuje za hodnověrnější než stanovisko našich partnerů z EU a NATO, mluví výhradně za sebe, nikoli za naše občany. Od takového výroku se ostře distancujeme," uvádí se v petici.

Exministři Michael Kocáb a Martin Bursík představili společně s předsedou TOP...

Kocáb rovněž nesouhlasí s politiky, kteří podle něj "problematizují účinnost hospodářských sankcí" vůči Rusku. "Sankce jsou nejvýznamnějším aktem zásadního nesouhlasu s postupem Ruska proti svrchovanosti Ukrajiny, na kterém se země sdružené v EU a NATO dohodly," poznamenal Kocáb.

ČTĚTE TAKÉ:

Petici, která je zveřejněna na webu www.distancujemese.cz, podepsali například herec a scénárista Zdeněk Svěrák, dokumentaristka Olga Sommerová, spisovatel Jiří Dědeček, režisér a producent Fero Fenič, výtvarník Bořek Šípek, socioložka Jiřina Šiklová či kněz Tomáš Halík. Celkem svůj podpis připojilo podle Kocába asi 1500 lidí.

Bursík chce senátorské křeslo

Jedním z podepsaných je i exministr a nynější kandidát do Senátu v Praze 1 Martin Bursík, který ve středu představil návrh pěti kroků, kterými by se ČR a Evropa mohla zbavit energetické závislosti na Rusku. Navrhuje mimo jiné určit pravidla pro nákup plynu pro EU z jakýchkoliv zdrojů a vytvořit "plynárenský Schengen", který zajistí nákup veškerého plynu na vnějších hranicích EU.

Bursík po odchodu ze Strany zelených stojí v čele Liberálně demokratické strany (LES). Do Senátu ale kandiduje za TOP 09. Novinářům řekl, že pokud by byl zvolen, na předsedu LES už by znovu nekandidoval. O vstupu do TOP 09 ale neuvažuje.

Autoři: ,