Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pětiletá Jitka je v domově. Matka musí mít na bydlení

Česko

  7:00
BRNO - Malá bezdomovkyně, kterou strážníci před svátky odvedli ze zemljanky v Brně, zatím zůstává v ústavu. Úředníci čekají, zda si její matka pořídí lepší bydlení.

Matka holčičky po setkání s dcerou v Dětském centru Brno v ulici Hlinky foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Pětiletá Jitka, která žila s matkou a jejím druhem v provizorním příbytku u nádraží v Brně-Maloměřicích, má naději vrátit se k mamince. Stále je to ale jen šance a není ani jasné, kdy se tak stane.

Jitka slavila Vánice v dětském domově
Dívka zůstává v dětském domově, kde oslavila Vánoce. "Maminka ji navštěvovala, pokud vím, přinesla i dárky. Ty dostala také od nás, napsala si o panenku a čelenku," přiblížila ředitelka domova Eva Pilátová. Setkání dcerky s matkou podle ní probíhají v poklidu. Otec, za kterého se označuje muž, který s nimi chatrč obýval, za dívkou nechodí. Návštěva maminky dělá děvčátku radost, stejně v klidu se však Jitka vrátí k ostatním dětem. "S vrstevníky je moc ráda, podobný kontakt jí asi moc chyběl," míní Pilátová.

Souhlas s jejím návratem k matce odmítají sociální pracovníci dát do doby, než bude mít zajištěné bydlení. Podle náměstka primátora Daniela Rychnovského má žena šanci získat malý byt v domě, kde bydlí její rodiče. Může také s přispěním radnice získat pokoj v azylovém domě. Takový postup má za správný a potřebný i ombudsman Otakar Motejl, podle něhož úřady musejí dělení rodin vždy zvažovat.

Matka si nevyzvedávala sociální dávky
S penězi na nájem by neměl být alespoň po nějakou dobu problém. Jitčina matka si totiž nevyzvedávala sociální dávky, které jí teď zřejmě budou vyplaceny najednou. Jejich výše není jasná, žena totiž ani na poštu nechodila z obavy před zadržením. Úředníci ověřují, na jaké sumy má pro sebe a pro dítě nárok.

Ženu zadrželi brněnští strážníci a policisté v polovině prosince v provizorním příbytku v pusté zahradě u odstavných kolejí maloměřického nákladového nádraží. Bylo po ní vyhlášeno pátrání, protože s dívkou nechodila na předepsané lékařské kontroly. Policie přitom stále nerozhodla, zda žena neporušila předpisy. Kdy by mohlo vyšetřování skončit, nechtěl včera policejní mluvčí Bohumil Malášek odhadovat. Čeká se i na posudky znalců.

I když Jitka žila v nevyhovujících podmínkách, bez tepla, vody a dalšího zázemí, rodiče se jí zřejmě věnovali alespoň podle svých nejlepších představ. "Rozhodně není výrazně zaostalá, spíš má jen zpomalené některé sociální vazby. Pokud zůstane nějakou dobu ještě u nás, mohla by se bez problémů přiřadit k dětem v naší školce," plánuje Pilátová.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat