Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pětiletá Jitka, která žila mezi bezdomovci, zůstává bez maminky

Česko

  10:23aktualizováno  10:33
BRNO - Slum, bezdomovecká chatrč či zemljanka. I tak lze označit místo, kde několik měsíců žila pětiletá holčička. Od jejích rodičů ji v pondělí odvezli policisté. Ombudsman Otakar Motejl postupy úřadů kritizuje.

V Brně-Maloměřicích objevili v pondělí 14. prosince brněnští strážníci bezdomovecký pár žijící několik měsíců s pětiletou holčičkou v improvizovaném přístřešku v zarostlé neudržované zahradě nedaleko nákladového nádraží. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

V "zemljance" si hrála jen s maminkou a na ostatní děti nebyla zvyklá. S rodiči žila minimálně několik měsíců v chatrném příbytku seskládaném ze starých cihel. Bez střechy i podlahy, uprostřed opuštěné zarostlé zahrady - tedy i bez tepla, vody či záchodu.

Až do pondělí musel být bezdomovecký život dívenky z normálního pohledu nepředstavitelný. Kamarádů si zřejmě vůbec neužila, rodiče se s ní schovávali.

"Po holčičce jsme pátrali zhruba rok. Věděli jsme, že je pravděpodobně se svou matkou, která ale vede poněkud zvláštní život. Holduje alkoholu a vyhledává především komunity bezdomovců," popsal mluvčí jihomoravské policie Bohumil Malášek. V pondělí je našli brněnští strážníci. Dívka byla s matkou a jejím druhem.

Matka holčičky po setkání s dcerou v Dětském centru Brno v ulici HlinkyMatka Hana S. putovala na dva dny do policejní cely, holčička do dětského domova a muž nadále obývá svoji zemljanku. Označuje se za otce dítěte, ale zodpovědnost za to, že dívenka například nechodila na předepsané lékařské prohlídky a ošetření, má jeho partnerka.

Policie případ stále řeší, matku ale kvůli zanedbání povinné péče neobvinila. "Shromážděné materiály zatím neposkytly potřebné množství důkazů pro její obvinění z trestného činu ohrožování výchovy mládeže," vysvětlil mluvčí policie. Ve středu ji propustili z cely, takže se včera mohla na pár minut setkat s dcerou. Ta do rozhodnutí soudu a sociálních pracovníků zůstává v brněnském dětském domově.

Ombudsman Otakar Motejl tvrdí, že úřady by neměly vyvolávat v matkách zbytečně strach. "Hovoříme o matce, která se podle všeho o dítě starala, nezanedbávala ho, netýrala ho a má nyní k dispozici i finanční prostředky," tvrdí Motejl. Připomněl informace, že k životu mezi bezdomovci a ke skrývání vedl Hanu S. strach ze státní moci, z možné ztráty dítěte. Proto by podle něj měly úřady rodině pomoci zpět do normální společnosti.

Rodiče dívku netýrali

Rozhoduje soud

O odebrání dítěte na návrh sociálních pracovníků rozhoduje soud. Definice je široká: Krok například připadá v úvahu, pokud rodiče dětí (i ti, jimž byly děti svěřeny) zneužívají či nevykonávají práva a neplní povinnosti spojené s rodičovskou odpovědností.

Hrozba se může týkat i "problémových" dětí, které vedou zahálčivý nebo nemravný život, chodí za školu, požívají alkohol nebo návykové látky, živí se prostitucí, spáchaly trestný čin či podobný skutek, opakovaně utíkají od rodičů.

A zákon také tuto možnost dává pro případ, že byly děti obětí trestného činu ohrožujícího jejich život, zdraví, lidskou důstojnost a mravní vývoj, případně je ohrožuje násilí mezi jinými lidmi.

I když děvčátko žilo v nepřijatelných podmínkách, rodiče ji netýrali a starali se o ni podle svých představ co nejlépe. "Dívenka sama říká, že ji nenechávali samotnou, že si s ní hráli. Matku včera radostně přivítala, ale pak sama chtěla odejít za dětmi.Kontakt s vrstevníky jí velmi chyběl," přiblížila ředitelka dětského domova Eva Pilátová.

"Je zřejmé, že matka svoje dítě miluje a chce. Bylo dobře, že se mohly setkat, paní Hana se uklidnila," popsal náměstek primátora Daniel Rychnovský, který pomohl schůzku uskutečnit.

Jitce se prý ani nijak výjimečně nestýská, neprojevují se u ní žádné deprese. "Je ráda, že má pořád co jíst, že je tu teplo," dodala Pilátová. Slabší je dívenka v některých sociálních situacích, s nimiž se dosud setkala jen výjimečně nebo vůbec. Na štíru je se základními hygienickými návyky, kartáček na zuby sice asi někdy viděla, ale nejspíš dávno.

Brněnský magistrát se zatím snaží pomáhat matce. "Odvezli jsme ji domů a vyřizujeme občanský průkaz, aby mohla začít běžně fungovat. Spolupráce je zatím bezproblémová," popsal včera Pavel Žára z brněnské radnice.

V Brně-Maloměřicích objevili v pondělí 14. prosince brněnští strážníci bezdomovecký pár žijící několik měsíců s pětiletou holčičkou v improvizovaném přístřešku v zarostlé neudržované zahradě nedaleko nákladového nádraží.

Až bude mít Hana S. doklady, měla by si podle úředníků požádat o důchod. "Navrhli jsme jí, aby si veškerou tuto agendu zkoušela vyřizovat sama. Doporučili jsme jí také, aby kontaktovala úřad práce a minimálně se zde registrovala kvůli zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Slíbila, že to bude akceptovat," doplnil Žára.

Pokračovat by měly i schůzky matky s dcerou v domově. "Pokusíme se najít vhodný rytmus a budeme hledat, jakým způsobem do všeho zapojit i otce," plánuje Rychnovský. Zatím podle něj paní Hana bydlí u své rodiny.

Čtěte také

"Nejvhodnějším řešením by bylo po resocializaci asi umístění alespoň matky s dívenkou v nějakém azylovém domě. Uvidíme, jak bude vše pokračovat," podotkl primátorův náměstek.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat