15. června 2012 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pětina českých důchodců je týraná, často svými dětmi

Senior (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senior (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Krizová telefonní linka Senior telefon, zřízená občanských sdružením Život 90, zaznamenala v loňském roce až 300 nových případů týrání starých lidí. Ve více jak polovině situací přitom šlo o psychické, fyzické nebo ekonomické zneužívání ze strany vlastních dětí nebo vnoučat. Světový den připomenutí násilí na seniorech vyhlásila organizace INPEA právě na 15. června.

Nonstop krizová linka Senior telefon funguje už od roku 1991. Ale teprve od října 2003 mohou na linku volat senioři zadarmo. Ročně přijmou sociální pracovníci více jak 12 000 hovorů s tím, že každý den zaznamenají nový případ týrání.

"Zkušenost s týráním má více než pětina Čechů starších 60 let. Většina těchto případů zůstane skryta, oběti mají strach z případných sankcí. Musíme si uvědomit, že projevy násilí nejsou jen fyzické útoky. Za násilí na seniorech se považuje také psychické týrání, zanedbávání jejich péče a zneužívání peněz a majetku. Velkým problémem je, že utlačovaná osoba se stydí za chování svých dětí a raději se trápí, než aby zveřejnila rodičovské selhání. Bohužel, svou roli hraje také malá pozornost, kterou společnost závažnému fenoménu věnuje," říká Jan Lorman, ředitel občanského sdružení Život 90.

Důchodci si ubližují i mezi sebou

Vedoucí linky Jana Kosařová zase připomíná, že není neobvyklé ani týrání mezi starými lidmi navzájem. Senior telefon takových situací loni zaznamenal sedmdesát. "Ve stáří mohou eskalovat špatné mezilidské vztahy mezi partnery až do týrání. Senioři se i v těchto případech často obávají využít pomoc. V takové situaci je možné bezplatně zavolat na Senior telefon a anonymně sdílet své emoce i probrat možnosti pomoci," vysvětluje.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Že důchodcům neubližují pouze vlastní rodiny dokládají také případy týrání v rezidenčních insitutcích, v ústavech sociální péče, v seniorských domovech nebo v léčebnách. Podle ředitele sdružení Život 90 Jana Lormana jde nejčastěji o zanedbávání péče. "Nad poskytovanou péčí v ústavech není dostatečná kontrola, i tady působí strach obětí ze sankcí. Proto je jen velice malá část případů nahlášena. Nejhůře jsou na tom osamělí a křehcí staří lidé, kteří se nedokáží bránit a nemají oporu v rodině. Časté je dehonestující chování mezi obyvateli domovů, formy zastrašování," doplňuje.

"Nejvíce jich volá v létě. Mají deprese"

Na Senior telefon volají staří lidé, kteří se cítí opuštění nebo potřebují radu, ale také osoby, jež se o ně starají. "Nárůst hovorů zaznamenáváme paradoxně v letních měsících, kdy jejich počet narůstá i o více než třetinu. Je to způsobeno jednak Mezinárodním dnem, kdy naši krizovou linku připomínáme, ale toto období je pro seniory také zdrojem depresí, a to i víc než například Vánoce. Senioři v letních měsících více pociťují samotu nebo prázdno po zemřelém blízkém člověku," říká vedoucí Senior telefonu Jana Kosařová.

Světový den připomenutí násilí na seniorech 15. června vyhlásila v roce 2006 organizace International Network for Prevention of Elderly Abuse (INPEA), jejíž cílem je zvyšovat společenské povědomí o týraní seniorů a podporovat prevenci tohoto problému. Jejím zástupcem pro Českou republiku je Jan Lorman, ředitel sdružení Život 90.

Nikola Reindlová