Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pirátským europoslancům nerozumím. V EU vyjednáme dostupné energie, říká Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) foto:  Petr Topič, MAFRA

Pirátští europoslanci hlasovali jako jediní Češi proti zařazení jádra a plynu do zelených investic. Premiér Petr Fiala jejich postoj nechápe a raduje se, že byli přehlasováni. Samotná vláda je podle něj ale v této otázce jednotná. „Nemáme šanci energii získávat pouze z obnovitelných zdrojů,“ uvedl pro Blesk.
  12:50

Poslanci Evropského parlamentu ve středu podpořili dočasné zařazení jádra a plynu mezi zelené investice. Krok má umožnit jejich finanční podporu a přechod od uhlí, emisně nejnáročnějšího zdroje. Předseda vlády Petr Fiala ve Štrasburku vystoupil a europoslance přesvědčoval, aby pro návrh hlasovali.

Čtyři zástupci koaličního partnera, Pirátů, ale změnu nepodpořili. „Postoji pirátských europoslanců nerozumím. Nic to ale nemění na celkovém přístupu vlády,“ uvedl premiér Petr Fiala pro deník Blesk.

Fiala dle svých slov hlasování probíral s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Ten ho měl ubezpečit, že všichni pirátští poslanci výstavbu jaderných elektráren podporují.

Pirátským europoslancům vadil především plyn, který není bezemisním zdrojem. Při jeho spalování uniká do atmosféry asi o polovinu skleníkových plynů méně, než při spalování uhlí. Zároveň dochází při těžbě a přepravě k únikům metanu, silného skleníkového plynu, který se významně podílí na globálním oteplování.

„Nechceme, aby se na fosilní plyn pohlíželo jako na udržitelný zdroj energie. Ve chvíli, kdy tady máme jasnou strategii, jak se od ruského plynu co nejdříve odstřihnout, nedává smysl budoucí investice směřovat právě Putinovi. V rámci námitky se nedalo zvlášť hlasovat o jádru, které má v českém energetickém mixu své místo,“ vysvětlil pirátský europoslanec Mikuláš Peksa na Facebooku.

„Nemáme šanci celou svoji energii získávat z obnovitelných zdrojů. Musíme jít cestou jaderné energetiky. Jsem rád, že tímto způsobem se posunula i taxonomie Evropské unie,“ dodal Fiala v rozhovoru. Začlenění plynu a jádra do taxonomie podle něj umožní potřebné investice pro přechod od ruského plynu.

6. července 2022

Kritici z řad ekologických organizací poukazují, že výstavba jaderných bloků je finančně, ale i časově náročná a s potřebnou transformací energetiky v krátkodobém horizontu pomoci nemůže. Pomoci mohou podle nich právě obnovitelné zdroje a energetické úspory. Za nedostatečný rozvoj obnovitelných zdrojů Česko v minulosti kritizovala i Evropská komise.

Fiala chce silné Česko v EU

Česko se minulý týden ujalo půlročního předsednictví v radě EU. Fiala v rozhovoru sdělil, že již nyní má vláda za sebou úspěchy. Při jednání s francouzským prezidentem Emanuelem Macronem měl vyjednat výjimku pro Českou republiku, díky které bude mít nárok na 30 procent emisních povolenek v teplárenství zdarma.

„Často slyším, že jsme malá země a že na nás nezáleží. Není to pravda, jsme devátá největší země v EU, podle toho se musíme chovat a prosazovat své zájmy. To se nám myslím v poslední době daří,“ řekl Fiala.

Fiala dodal, že za priority předsednictví považuje energetickou bezpečnost, obranyschopnost Evropy a odolnost evropské ekonomiky. Česko podle něj může díky předsednictví zajistit dostupné energie pro české občany. „Můžeme významně kupředu posunout dostupnost energií pro všechny, tím se předsednictví dotkne i běžných lidí,“ sdělil premiér.

Během předsednictví proběhnou v České republice stovky akcí. A to jeden summit, 14 neformálních ministerských Rad, 69 pracovních skupin, 52 konferencí, setkání vlády ČR s Evropskou komisí a Evropským parlamentem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!