Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fiala se Jurečky v kauze ÚP zastal. Vydírání a úplatek, zní z opozice

Česko

  10:49aktualizováno  11:25
Premiér Petr Fiala se zastal ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky v kauze odchodu exředitele Úřadu práce Viktor Najmona. „Jsem rád, že pan ministr Jurečka našel řešení a budeme se posouvat, aby se úřady práce staly dostatečně moderní,“ řekl ve Fiala ve čtvrtek před svým odletem na jednání do Bruselu. Jurečka Najmonovi na nahrávce nabízel odměnu a odchod v klidu, jinak dostane špatné hodnocení.

„Ještě jsem neměl možnost článek číst, ale obecně řečeno s úřady práce a vedením úřadu práce byl dlouhodobě velký problém, stěžovala si na to řada lidí a to byla situace, která byla dlouhodobě neúnosná,“ řekl Fiala.

„Tehdejší ředitel (Najmon, pozn. red.) byl chráněn služebním zákonem, takže pan ministr hledal cestu, jak to vyřešit a nakonec se to vyřešilo. Jsem rád, že pan ministr Jurečka našel řešení a budeme se posouvat, aby úřady práce pod novým vedením se staly dostatečně moderní a plnily své úkoly,“ dodal.

Na dotaz, zda bude chtít jednání s Jurečkou k této kauze premiér a šéf ODS odpověděl: „Mluvíme spolu pravidelně, seznámím se nejdřív s textem článku a jsem rád, že pan ministr Jurečka našel řešení, jak rozvíjet úřady práce pod novým vedením. Je to dobré i pro zaměstnance úřadů, kteří chtějí dělat svoji práci dobře a mít pro to i podmínky.“

„Další skandál dalšího ministra Fialovy vlády! Může jít o trestný čin vydírání eventuální útisku a nabízení úplatku. To jsem zvědavý, zda bude zahájeno trestní stíhání. Udělat takovou nabídku za Babiše, už se svolává demonstrace a média skandál rozpumpují,“ reagoval předseda sněmovního ústavně-právního výboru a člen ANO Radek Vondráček na Twitteru.

Ke kauze se vyjádřil i bývalý ministr financí a exšéf TOP 09 Miroslav Kalousek. „Ministr se chce zachovat lidsky a se svým špatně pracujícím podřízeným se snaží rozejít důstojně a v dobrém. Ten si ho tajně (a nelegálně) nahrává za účelem pozdější skandalizace.. Jednání pana Najmona pokládám za odpudivé. Je dobře, že ho ministr Jurečka vyhodil,“ uvedl na Twitteru.

„Situace se musí okamžitě prošetřit a pokud se prokáže dnes zveřejněná informace, že ministr práce a sociálních věcí Jurečka nutil někdejšího generálního ředitele Úřadu práce Najmona k odstoupení prostřednictvím mimořádné odměny nebo výhrůžek špatným služebním hodnocením, které mu mělo v budoucnu podle ministra zkomplikovat nalezení nového zaměstnání, jednalo by se ze strany ministra o nepřípustné jednání a podle mého názoru o vydírání,“ řekla redakci iDNES.cz poslankyně za SPD Lucie Šafránková.

„Ministr Jurečka by měl v takovém případě rezignovat, nebo být odvolán premiérem Fialou. Přičemž obecně platí, že vedení Ministerstva práce a sociálních věcí dlouhodobě zcela selhává v řízení Úřadu práce, čímž trpí jak klienti tohoto Úřadu, tak jeho zaměstnanci,“ dodala.

„Nepřísluší mi hodnotit personální otázky nebo spory, do kterých nevidím, na jiném ministerstvu. Nejdůležitější je, aby úřady práce mohly dál bez komplikací vykonávat svoji agendu,“ řekl ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Redakce iDNES.cz zjišťuje vyjádření lídrů dalších vládních stran STAN a TOP 09.

Hnutí ANO vyzvalo premiéra k odvolání Jurečky, pokud se potvrdí, že nabízel šéfovi Úřadu práce odměnu, když z postu odejde. Předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček v tom vidí vydírání. „Stínová vláda na základě právních stanovisek konstatuje, že celá věc má prvky vydírání, uplácení a může se jednat o zneužití pravomoci úřední osoby. Máme služební zákon, který byl jednoznačně porušen,“ řekl Havlíček.

Vyzval Fialu, aby v případě potvrzení pravosti nahrávky situaci řešil, a pokud shledá, že byl služební zákon porušen, Jurečku odvolal. „Současně aby informoval veřejnost, jaký zvolí další postup. Může si vytvářet svůj tým lidí, ale musí postupovat podle služebního zákona,“ doplnil.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nabídl tehdejšímu generálnímu řediteli Úřadu práce ČR Viktoru Najmonovi, že pokud v klidu sám odejde z funkce, dá mu mimořádnou odměnu. Když se nedomluví, dostane od ministra špatné služební hodnocení, se kterým bude mít problém najít jinou práci.

Uvedla to čtvrteční MF DNES s odkazem na nahrávku, kterou si Najmon při rozhovoru s Jurečkou pořídil. Najmon na Jurečkův návrh nepřistoupil a ministr ho v polovině února odvolal. Jurečka se k obsahu nahrávky nevyjádřil, protože ji nezná, k Najmonovi se podle mluvčí ministerstva zachoval korektně.

Najmon uvedl, že přijmout mimořádnou odměnu a odejít z úřadu „dohodou“ bylo pro něj nepředstavitelné. Počítal s tím, že taková nabídka od Jurečky přijde a chtěl ji mít zaznamenanou. „Považoval jsem tu nabídku na mimořádnou odměnu za ‚držhubné‘ nebo úplatek a myslím, že toto do státní správy nepatří,“ poznamenal k rozhovoru s Jurečkou. Své odvolání považuje za svévolné a nezákonné a proti rozhodnutí se koncem února odvolal.

Podle bývalého ředitele protikorupční organizace Transparency International Davida Ondráčky je postup ministra nepřípustný. „Buď jsou jasné důvody pro odvolání člověka, s jehož prací ministr není spokojený, nebo ne. Nabízet někomu jakýsi zlatý padák za to, že nebude dělat problémy, nebude se soudit a jednoduše zmizí, to si ministr nesmí dovolit,“ řekl deníku Ondráčka.

Mluvčí ministerstva Eva Davidová MF DNES sdělila, že Jurečka měl k Najmonově práci výhrady několikrát, to se mělo promítnout i do služebního hodnocení, ale sám si rozhovory nenahrával, a protože nahrávku nezná, nemůže se k ní vyjádřit. „Zároveň se ale pan ministr chtěl zachovat vůči panu Najmonovi korektně a ve svých úvahách bral v potaz také jeho dlouhodobé působení v pozici generálního ředitele, v rámci kterého pan Najmon v klidnějších dobách řešil svěřené úkoly dobře,“ uvedla Davidová.

Služební hodnocení obsahuje „známkování“ výsledků. Ty mohou být vynikající, velmi dobré, dobré, dostačující či nevyhovující. Zákon u služebního místa představeného upravuje odvolání, pokud je v hodnocení závěr o nevyhovujících nebo dostačujících výsledcích. Jurečka už začátkem prosince novinářům řekl, že nespokojenost s řízením úřadu práce promítne do Najmonova hodnocení. Zopakoval to pak i v dalších týdnech.

Úřady práce čelily od loňského roku náporu. Sklízely kritiku za zpožděné vyřizování a vyplácení dávek. Jurečka nebyl dlouhodobě spokojen s Najmonovým řízením úřadu, odvolání bylo podle ministerstva v souladu se zákonem o státní službě. Ministerstvo oznámilo, že vyhlásí na post generálního ředitele výběrové řízení. Dočasně úřad vede vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva Karel Trpkoš.

Autoři: ,