Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman nového šéfa Ústavního soudu nejmenuje na mou žádost, oznámil Fiala

Česko

  19:03aktualizováno  21:12
Premiér Petr Fiala v neděli požádal prezidenta Miloše Zemana, aby do konce svého funkčního období nejmenoval nového předsedu Ústavního soudu. Ten žádosti vyhověl, řekl Fiala na tiskové konferenci po pravidelné schůzce v Lánech. Zeman přitom v minulosti zvažoval, že možnosti před koncem mandátu využije.

„Bavili jsme se o situaci po zvolení nového prezidenta. Pana prezidenta Zemana jsem požádal, aby nejmenoval nového předsedu Ústavního soudu a pan prezident Zeman mé žádosti vyhověl,“ oznámil po jedné z pravidelných schůzek s hlavou státu premiér Fiala.

Zeman je podle něj nadále přesvědčen, že by po právní stránce měl možnost nového předsedu Ústavního soudu jmenovat. „Rozhodl se ale vyhovět mé žádosti a tento krok neučinit,“ dodal Fiala. Nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský končí v srpnu. Zeman uvažoval o tom, že jeho nástupce určí ještě do 8. března, kdy současné hlavě státu vyprší mandát.

„Pan prezident argumentoval mimo jiné i tím, že jmenoval rektora jedné univerzity s nástupcem do funkce někdy v polovině března, takže i tam je to za hranicí jeho funkčního období,“ přiblížil Fiala a další podrobnosti rozhovoru odmítl sdělit.

Premiér zopakoval svůj názor, že jmenování předsedy Ústavního soudu končícím prezidentem by způsobilo nestabilitu v celém soudním systému. „Tento krok by nebyl akceptován, ani jednoznačně interpretován, vyvolalo by to spoustu problémů. Nakonec i většina ústavních právníků se vyslovila v tom smyslu, že prezident republiky, který končí, takový krok nemá dělat,“ sdělil předseda vlády.

S avizovaným Zemanovým záměrem nesouhlasil vedle řady ústavních právníků ani nově zvolený prezident Petr Pavel. Pokud by Zeman skutečně šéfa Ústavního soudu jmenoval, Pavel by podal podnět k prošetření, aby soud dal jasné doporučení, jak s takovou situací pracovat.

Rychetský v neděli v České televizi řekl, že nový prezident by mohl, a dokonce musel, krok svého předchůdce ignorovat, pokud by tento předchůdce jmenoval nového předsedu Ústavního soudu v době, kdy je tato funkce stále obsazená.

2. ledna 2023

Autoři: , ,

Mohlo by vás zajímat