Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Fiala má schůzku Blažka s Nejedlým za uzavřenou, postoj Pirátů probere s Bartošem

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek na schůzi Senátu. (23. srpna 2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Premiér a šéf ODS Petr Fiala má kauzu setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka s lobbistou Martinem Nejedlým za uzavřenou. I když ještě promluví s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem o výsledcích víkendového hlasování jeho spolustraníků o výzvě k Blažkově odstoupení, lídři dalších vládních stran se k případu vracet nechtějí. Fiala to řekl novinářům při středeční návštěvě Loun.
  10:37

Pirátské hlasování, ve kterém se pro výzvu vyslovila třetina z oprávněných, považuje premiér za „záležitost nějaké jejich vnitřní debaty“. Na úterním pravidelném jednání lídrů vládní stran podle něj nezazněl žádný požadavek na otevření kauzy. „Nikdo se k tomu nechtěl vracet, protože téma považujeme za vyřešené,“ uvedl.

Bartoš se jednání ale neúčastnil kvůli výjezdu do Británie. Premiér očekává, že „pár slov k tomu ještě řekne“. Pracovní výjezd má Bartoš naplánován do pátku.

Fiala zopakoval, že za nominace jednotlivých ministrů v koaliční vládě jsou odpovědné strany, které mají resorty v gesci. Blažek si je podle něj vědom, že udělal chybu. Piráti po svých ministrech a poslancích požadují, aby navrhli okamžité Blažkovo odvolání z vlády. Chtějí také do tlaku zapojit hnutí STAN, se kterým šli do sněmovních voleb. Jeho předseda Vít Rakušan ale v úterý řekl, že setrvání Blažka ve vládě, nebo jeho odchod je odpovědností ODS.

Piráti jsou nejmenší stranou ve vládě a Sněmovně. Ze dvou stovek poslaneckých mandátů mají čtyři. Ve vládě, která má 18 členů, mají tři místa včetně místopředsednického. Starostové mají ve Sněmovně 33 poslanců.

Blažek se s Nejedlým setkal v restauraci v druhé polovině srpna, o několikahodinovém setkání informoval server Seznam Zprávy. Ministr na sociální síti popsal setkání jako náhodné. Blažek tvrdil, že se v restauraci jen schovával před bouřkou. Po kritice koaličních partnerů i výzvách k odstoupení musel Blažek okolnosti setkání vysvětlovat na koaličním jednání a před senátory.

Podle Fialy odpověděl Blažek na otázky, které mu účastníci jednání pokládali. Před pozdějším jednáním koaličních špiček Fiala řekl, že Blažek dostal od vedení ODS „žlutou kartu“ a ví, co toto varování ve sportovní terminologii pro něj znamená. Minulý týden Blažek v deníku Právo připustil, že zvažoval rezignaci.

Autoři: ,