Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Konec hrazených PCR testů je logický, když je stát nevyžaduje, míní Fiala

Předseda vlády Petr Fiala na tiskové konferenci po jednání kabinetu. (19. ledna 2022) foto: ČTK

Premiér Petr Fiala považuje za logické, že stát nebude od března proplácet PCR testy, když je po lidech nebude nikde vyžadovat. Řekl to ve středu po jednání vlády. Konec hrazení testů ohlásilo v úterý ministerstvo zdravotnictví, dosud se lidé mohli nechat zdarma otestovat pětkrát za měsíc. Zaznívají však i hlasy pro zachování nižšího počtu testů zdarma kvůli prevenci.
  19:06

Po jednání kabinetu Fiala také řekl, že vláda ve středu nepřichází s žádnými novými protiepidemickými opatřeními, což považuje za dobrou zprávu.

„Ta naše opatření tak, jak s nimi přicházíme, i to uvolňování je postupné. Takže je logické, že když PCR testy nebudou vyžadovány pro vstup na různé akce nebo do restaurací a kamkoliv jinam, takže je stát postupně přestane hradit,“ řekl premiér.

Podle Fialy k tomu postupně přistupuje většina zemí. „Testy nepotřebujete od 9. února, takže je tam nějaká lhůta, v únoru se ještě hradí, a potom je stát samozřejmě přestane hradit,“ dodal.

Od 9. února byla zrušena po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo prodělání nemoci v restauracích, ubytovacích zařízeních a na hromadných akcích. Vláda zmírnění opatření rozšířila i na ostatní místa, kde bylo dosud potvrzení vyžadováno.

Zatímco v Česku už testy nebudou vyžadovány, stále je Češi mohou potřebovat kvůli cestám do zahraničí. Například Rakousko vyžaduje při vstupu negativní PCR test i po lidech s dvěma dávkami vakcíny. Navíc musejí mít maximálně devět měsíců od dokončení očkování.

Test nepotřebují pouze ti s posilující dávkou, či s kombinací dokončeného očkování a nedávného prodělání covidu. Někteří podmínkami dotčení lidé tak musejí k dovolené od března počítat s příplatkem za provedení PCR testu, jehož cena se nyní pohybuje kolem 800 korun.

9. února 2022

Současnou praxi, kdy neočkovaní lidé nemají na bezplatný test nárok, pokud nemají příznaky nebo neměli rizikový kontakt, kritizovali v posledních dnech praktičtí lékaři. Někteří lidé podle nich vyžadovali žádanku, i když na ni podle názoru lékaře nárok neměli.

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka považuje plánovaný krok ministerstva za správný. Podle něj by o tom, kdo potřebuje vyšetření pro určení diagnózy, měl rozhodovat lékař.

Někteří lékaři se ale domnívají, že by lidem dál měla být možnost třeba jednoho testu měsíčně zdarma zachovaná pro případy, že se chtějí otestovat preventivně třeba před návštěvou starších příbuzných.

S tím souhlasí například molekulární genetik z Akademie věd ČR Jan Pačes, preventivní testy podle něj lidem umožňují chovat se zodpovědně. Zároveň slouží státu jako lepší informace o tom, jak se virus v populaci šíří.

Denní přírůstky nakažených podle stupně očkování

Autoři: ,