Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dejme Ukrajině status kandidáta EU, souhlasila s ČR šéfka europarlamentu

Česko

  9:37aktualizováno  12:12
Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová během čtvrteční návštěvy Prahy souhlasila s českou snahou udělit Ukrajině status kandidátské země do Evropské unie. Na blížím se summitu EU hodlá toto stanovisko zopakovat. S premiérem Petrem Fialou se shodla na tom, že prioritou českého předsednictví EU bude především pomoc Ukrajině, která se dál brání ruské agresi.

V Praze se ve čtvrtek konala první z akcí spadajících pod české předsednictví v Radě EU, které nicméně začíná až 1. července. „Je nesmírně důležité, aby přes rozdílné politické postoje bylo zjevné, že Evropská unie postupuje jednotně,“ řekl po jednání premiér Petr Fiala.

„Musím velice ocenit přístup paní předsedkyně Metsolaové k českému předsednictví,“ uvedl Fiala s tím, že se setkali již několikrát. „Doporučení a přístup paní předsedkyně nám velice pomohl při přípravách,“ podotkl.

S konfederací měla vláda podle Fialy velmi otevřenou diskuzi jak o prioritách předsednictví, tak o současných výzvách, kterým Evropská unie čelí. Připomněl válku na Ukrajině a to, že priority tuto situaci již reflektují. „Zaznělo téma Ukrajiny, bavili jsme se hodně o dalších krocích, které musíme udělat pro podporu Ukrajiny v blízké době,“ řekl. Současně se diskutovalo i o poválečné obnově Ukrajiny a udělení kandidátského statusu zemi.

Uvedl, že by si přál, aby se podzimní summit v Praze týkal poválečné obnovy Ukrajiny a zúčastnil se ho osobně prezident Volodymyr Zelenskyj. Bude však záležet na situaci. Obrovským úkolem Evropské unie podle něj je dát Ukrajině najevo, že v tom není sama.

Premiér Petr Fiala a předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová na tiskové konferenci po společné schůzce (16. června 2022)

„Bavili jsme se také o otázce energií, otázce energetické bezpečnosti Evropy,“ dodal Fiala. Zmínil také taxonomii a zdůraznil, že pro Českou republiku je důležité, aby byla schválena v navržené podobě.

„Je nesmírně důležité, aby přes rozdílné politické postoje bylo zjevné, že Evropská unie postupuje jednotně,“ shrnul diskuzi Fiala. „Jsem si jist, že dnešní setkání bylo velmi užitečné, posunulo nás zase dál. Měl jsem velmi dobrý pocit z té otevřené debaty, měl jsem pocit porozumění pro to, co Česká republika v rámci svých priorit představila,“ dodal s tím, že věří, že země předsednictví i ve spolupráci s Evropským parlamentem dobře zvládne.

Tradice návštěvy předsedající země

Metsolaová připomněla, že návštěva předsedy Evropského parlamentu je před zahájením předsednictví dlouhodobou tradici. „Velmi se těšíme na spolupráci s českou vládou, zdůraznily to všechny frakce Evropského parlamentu,“ řekla.

Načasování českého předsednictví je podle ní zásadní, a to vzhledem k výzvám souvisejícím s ruskou agresí na Ukrajině. „Bude to mít dopad na české předsednictví, a to včetně vojenské, finanční a ekonomické podpory,“ řekla. „Proto jsou nadcházející dny velmi důležité,“ podotkla. V příštím týdnu dle svých slov na jednání Evropské rady znovu jménem europarlamentu podpoří udělení kandidátského statutu Ukrajině.

„Hrozí nám také potravinová krize,“ připomněla. Je proto podle ní třeba na věci pohlížet komplexně a řešit tyto otázky naráz. Ví však podle svých slov, že Fiala je kompetentní člověk na svém místě.

„V tuto chvíli se stále vypořádáváme s dopady globální pandemie,“ připomněla. Bude proto třeba řešit i sociální dopady této krize nebo digitalizaci. Zmínila také otázku klimatu. „Balíček Fit for 55 je velmi důležitý a nesmíme polevit v našem úsilí,“ řekla. Zmínila také téma rovného zastoupení mužů a žen nebo otázku migrace.

Pozitivně zhodnotila motto českého předsednictví „Evropa jako úkol“. Země EU jsou podle ní různé, všechny se ale shodují, že demokracie a svoboda jsou nevyčíslitelné hodnoty.

Po schůzi s vládou budou Metsolaová a předsedové parlamentních skupin jednat i s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou a následně i s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Poté bude diskutovat i s českými studenty.

Akce se koná dva týdny předtím, než ČR předsednictví přebere od Francie. Právě toho se bude jednání týkat - hlavním bodem by měla být diskuse o prioritách českého předsednictví, jehož program schválila vláda ve středu.

Mezi své priority Česko zařadilo zvládnutí uprchlické krize a poválečnou obnovu Ukrajiny, energetickou bezpečnost, posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kyberprostoru, strategickou odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat