Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pavel vidí problémy mezi Řehkou a Černochovou. Žádný spor není, tvrdí Fiala

Česko

  15:09aktualizováno  16:45
Premiér Petr Fiala na čtvrteční schůzce s ministryní Janou Černochovou a náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou řešili, jak zlepšit spolupráci mezi civilní a vojenskou částí ministerstva obrany. Společným cílem je silná moderní armáda, uvedl premiér po schůzce. Ta měla podle něj vyvrátit informace o rozporech mezi Černochovou a Řehkou. Ty ale naopak vnímá prezident Pavel.

„Dnešní setkání ukázalo, že žádný spor není. Probrali jsme aktuální témata týkající se resortu obrany a řešili jsme, jak zlepšit spolupráci mezi civilní a vojenskou částí resortu. Všichni jsme se shodli, že naším společným a nejvyšším zájmem je silná a moderní armáda a podle toho budeme postupovat,“ uvedl po zhruba hodinové schůzce Fiala.

Zmínil dále, že důležitý je rozvoj armády, modernizační kroky, včetně aktuálně podepsaných nákupů bojových vozidel pěchoty. Připomněl středeční rozhodnutí vlády nakoupit 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliardy korun.

Debata podle Fialy byla o tom, jak je třeba ještě více komunikovat mezi civilní a vojenskou složkou ministerstva. „Všichni vidíme, že pokud jde o obranyschopnost, tak se posouváme dopředu. Děláme věci, které se dlouho neřešily, jako třeba akvizice,“ uvedl. Připomněl středeční rozhodnutí vlády nakoupit 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliardy korun.

Prezident problémy vnímá

Prezident Petr Pavl to vidí trochu jinak. „Já nežiju ve vzduchoprázdnu. Takže samozřejmě vnímám problémy, které tam mezilidsky nastaly. A to nejenom mezi náčelníkem Generálního štábu a ministryní, ale i mezi dalšími vedoucími funkcionáři z resortu, případně resortních zařízení. Ale nechci do toho vstupovat dříve, než ten problém bude řešit premiér,“ řekl prezident při dnešní návštěvě Jihlavy na dotaz novinářů. „Až budu znát jeho výsledky, tak teprve potom já můžu podniknout další kroky,“ uvedl Pavel.

Řekl, že jako vrchní velitel by byl rád, aby ozbrojené síly byly stabilní a bojeschopné, a nechtěl by, aby se problémy, které se mají řešit uvnitř, řešily cestou médií, případně veřejnosti.

Fiala ve středu uvedl, že armáda i ministerstvo obrany čelí obrovským výzvám v souvislosti s válkou na Ukrajině a modernizací armády, což s sebou může přinášet určitou nervozitu. Čtvrteční schůzka měla podle Fialy ukázat, že žádné rozpory nejsou a všichni táhnou za jeden provaz a pracují ve prospěch české bezpečnosti.

„Armáda, ministerstvo obrany musí v současné době řešit obrovské výzvy. Všichni klíčoví jsou si vědomi své odpovědnosti,“ prohlásil ve středu Fiala po jednání vlády. Ministryně obrany Černochová, která v té chvíli stála vedle něj na tiskové konferenci, nijak konflikt s Řehkou ani Fialova slova nekomentovala.

To, že chtěl Řehka kvůli neshodám s Černochovou rezignovat, vyšlo najevo v minulých dnech. Náčelník generálního štábu měl údajně pocit, že šéfka resortu překračuje své kompetence a zasahuje do jeho pravomocí. Fiala mu to však ještě stihl rozmluvit, informovala minulý týden některá média. Ani jeden z aktérů informaci nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

Autoři: ,