Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Šetřit musíme všichni, stát půjde příkladem, oznámil Fiala v projevu

Česko

  14:52aktualizováno  21:23
Premiér Petr Fiala v neděli večer vystoupil před národem se svým mimořádným projevem. Shrnul v něm postup vlády v boji s drahotou a vyzval všechny k šetření energiemi. Stát půjde příkladem, slíbil. Podle opozice je načasování projevu zneužití funkce premiéra před komunálními a senátními volbami, to ale premiér odmítá. Fiala projev předtočil, protože s manželkou v neděli odpoledne odletěl do Londýna na pondělní pohřeb královny Alžběty II.

Vládní rozhodnutí zastropovat ceny energií nebylo jednoduché, uvedl premiér. „Jde řádově o více než sto miliard korun, které musíme někde získat. Nechceme si tyto peníze opět půjčit, jak to dělaly vlády před námi,“ řekl Fiala. Vedle chystané daně z mimořádných zisků by podle něj měl stát cenový strop u silové elektřiny a plynu financovat ze zvýšených dividend u státem vlastněných společností včetně společnosti ČEZ.

Kabinet tento týden prosadil ve Sněmovně novelu energetického zákona, která mu umožní v případě mimořádné tržní situace stanovit horní hranici cen elektřiny a plynu pro odběratele. Předpis ještě musí projednat Senát a podepsat prezident. Cenu silové elektřiny chce poté vláda omezit na šesti korunách za kilowatthodinu, v případě plynu na třech korunách za kilowatthodinu.

Fiala chtěl nedělním projevem vyvrátit možné pochybnosti lidí, zda kvůli cenám energií zvládnou nastávající zimu. Stanovení nejvyšších možných cen podle něj dává každému jistotu. Připomněl i další vládní sociální opatření, která kabinet souhrnně označuje jako „deštník proti drahotě“. Lidi a domácnosti vybídl, aby se neostýchali a zajímali se o možnosti, jak pomoc využít.

Raketový růst cen energií na konci srpna je podle něj přímým důsledkem ruské ekonomické války proti Západu. „Cílem je ohrozit sociální jistoty obyvatel evropských zemí, rozvrátit jejich ekonomiku, podkopat důvěru občanů ve stát a v demokracii jako takovou a postavit jednotlivé evropské země proti sobě,“ uvedl. Situace však podle něj naopak státy Evropské unie spojila.

Šetřit musíme všichni i stát, řekl Fiala

Z nynější krize podle předsedy vlády neexistuje jednoduchá cesta. „Změnit českou energetiku, vybudovat novou infrastrukturu, to trvá dlouhé měsíce a roky. Proto na tom usilovně pracujeme,“ uvedl. Připomněl vládní kroky směrem k naplnění zásobníků a vytváření rezerv, ale i posun v přípravách dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech. „Děláme, co můžeme, aby se ČR stala co nejdříve energeticky suverénním státem. To je jediná cesta, jak se z nebezpečí energetické krize opravdu a definitivně dostat,“ řekl.

Pomoci podle Fialy může každý tím, že bude hledat cesty k úsporám a efektivnímu hospodaření s energiemi. Rozumné nakládání s energiemi pomůže každému uspořit vlastní peníze, omezí výdaje státního rozpočtu a také pomůže ekonomice, doplnil.

„Chci vás poprosit, abyste právě to měli v následujících měsících na paměti a podle toho se pokusili jednat. A mohu vám slíbit, že budu důsledně trvat na tom, aby stát a jeho instituce šly příkladem,“ apeloval na veřejnost. Rozumné hospodaření s energiemi uspoří každému vlastní peníze, ale také sníží výdaje státního rozpočtu, řekl. Pomůže to podle něj také průmyslu i celé české ekonomice.

Opozice i Piráti projev načasování projevu kritizovali

Bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček z opozičního ANO načasování projevu označil za „hrubé zneužití funkce premiéra“. Vystoupení je podle něj „v rozporu se zákonem, v rozporu s férovou kampaní a v rozporu s principem rovného přístupu k veřejnoprávním médiím“.

V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News Vondráček uvedl, že Fialův mimořádný projev pochopí v jediném případě, a to pokud se omluví a společně s celou vládou odstoupí.

„Je to mezní situace. Mít mimořádný projev teď, když nic mimořádného není? Měl by s tím jít do Poslanecké sněmovny, tam by to bylo relevantní,“ zlobil se Radek Vondráček v pořadu Partie Terezie Tománkové. „Kdyby se něco takového stalo za nás, propukla by strašná hysterie,“ dodal.

Podle poslankyně ANO Kláry Dostálové mohl v pátek Fiala využít prostoru v Poslanecké sněmovně a informace lidem sdělit touto cestou, protože ČT dění ve Sněmovně živě vysílala.

V nedělní Partii s názorem Dostálové souhlasila také poslankyně z hnutí SPD Karla Maříková, která taktéž projev označila za zneužití funkce.

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová z pirátské strany připustila, že před volbami jde o nešťastný, ale nutný Fialův krok. Podle ní je důležité, aby premiér lidem schválená opatření v mimořádném projevu vysvětlil. „Přenos ze Sněmovny nesleduje tak velké množství lidí,“ vysvětlila.

Fiala kritiku kvůli projevu odmítá. „Hlavní rozhodnutí ohledně zastropování cen (elektřiny a plynu) probíhala tento týden, v pondělí na vládě a v pátek v Poslanecké sněmovně. Ale to pan Babiš moc dobře ví. A pamatuje si i to, kdy v době covidu dělal projevy on,“ uvedl.

Andrej Babiš například v září 2020 vystoupil s projevem necelé dva týdny před krajskými volbami. V projevu tehdy přiznal některé chyby ve vládním rozhodování při epidemii covidu-19.

Premiér odmítl i faktické výtky vůči rozhodnutí vlády zastropovat ceny silové elektřiny na šesti korunách za kilowatthodinu a cenu plynu na třech korunách za kilowatthodinu pro maloodběratele.

„Ne, nemělo smysl zastropovat ceny v první polovině tohoto roku. Ne, plošné zastropování cen pro všechny domácnosti a firmy bez výjimky si prostě nemůžeme dovolit,“ uvedl. I nynější opatření je drahé a nevyřeší energetickou krizi, ale žádná jednoduchá cesta neexistuje, doplnil.

Autoři: ,