Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úsporná opatření nesmí zasáhnout žádnou sociální skupinu moc silně, řekl Fiala

Česko

  18:40
Premiér Fiala trvá na tom, že se schodek státního rozpočtu podaří udržet pod 300 miliardami korun. „Musíme současně zohledňovat i to, že všechna opatření musí fungovat tak, aby nějakou sociální skupinu nezasáhla příliš silně,“ řekl ve středu předseda vlády v pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS. Zároveň podle něj v Evropské unii Česká republika není ten, kdo sedí v koutě, mlčí a neví, co se v EU děje.

„Stále je pravděpodobné, že dodržíme schodek takový, jaký jsme ho naplánovali,“ řekl premiér. Státní rozpočet skončil letos v dubnu ve schodku 200 miliard korun. Loni ve stejném období hospodařil stát se schodkem 100,1 miliardy. Schválený rozpočet přitom za celý letošní rok počítá s deficitem 296 miliard.

Vláda podle premiéra intenzivně pracuje i na dalších změnách. „Musíme udělat důchodovou reformu tak, abychom měli udržitelný důchodový systémy i pro dnešní mladší generace,“ řekl Fiala.

„Jsme velmi blízko k cíli, není to vůbec jednoduché... Stále je cílem snížit deficit o sedmdesát miliard korun,“ sdělil premiér s tím, že úsporná opatření nemohou některou sociální skupinu zasáhnout příliš silně. Dodal také, že obrovské deficity jeho kabinet zdědil a není jednoduché je zkrotit.

Nejsme ten, kdo sedí v koutě

„V Evropské unii to nefunguje tak, že říkáte: ,Ne, ne, ne,’ a pak přijdete domů a stěžujete si na ‚zlý‘ Brusel. Musíte vyjednávat, získávat spojence a prosazovat svoje zájmy. Přesně to děláme, díky tomu jsou některá evropská opatření pro Českou republiku mnohem mírnější a rozumnější, než by byla bez zásahů naší vlády,“ řekl Fiala.

Český premiér považuje za úspěch například vystoupení tuzemského kabinetu v případě emisní normy EURO 7, proti níž se postavilo i Německo, Itálie, Polsko, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko či Portugalsko. „I díky našemu aktivnímu vyjednávání máme tyto výsledky. My nejsme ten, kdo sedí v koutě, mlčí a zároveň neví, co se v EU děje,“ prohlásil.

Zároveň si rýpl do předchozího kabinetu: „Podívejme se třeba na národní pozici, kterou schválila vláda Andreje Babiše k rozšířeným emisním povolenkám. My jsme přesto dokázali vyjednáváním dosáhnout toho, že povolenky mají alespoň stropy. Vyjednali jsme maximum možného. Green Deal byl schválen rámcově za vlády Andreje Babiše, stejně tak klíčové klimatické cíle.“ Babiš nicméně ohledně Green Dealu opakovaně uvádí, že nic nepodepsal.

Autor:

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...