Fialův kabinet si vysloužil horší hodnocení než předchozí dvě vlády Andreje Babiše, kabinet Bohuslava Sobotky a úřednická vláda Jiřího Rusnoka, uvádí průzkum CVVM na svém webu.
Spokojenost s programem vlády Petra Fialy vyslovilo 30 procent dotázaných, nespokojenost naopak vyjádřilo 59 procent respondentů. 11 procent zvolilo odpověď „nevím“.
„Je to velmi kritické vysvědčení, varování české společnosti,“ hodnotí průzkum politolog Jan Kubáček. „Lidem se nelíbí zmatečnost, odsouvání a špatné vysvětlování problémů,“ řekl pro iDNES.cz. Společnost má podle politologa problém také se stylem vládnutí, s tím, jak se přistupuje k veřejnosti a daňovým poplatníkům.
S dosavadní činností vlády je spokojeno 27 procent veřejnosti. Nespokojenost vyjádřilo 69 procent občanů. „4 procenta zůstala nerozhodnuta,“ uvedli autoři průzkumu.
Podle Kubáčka k nespokojenosti s vládou významně přispívají úniky s „často děsivým obsahem“. Počátkem února na veřejnost prosákly informace o podobě možné důchodové reformy, podle které by dnešní třicátníci odcházeli do penze až v 68 letech. V březnu se zase objevily informace, že část vládní koalice navrhuje zvýšit daň z přidané hodnoty (DPH) z 21 až na 23 procent. Zvýšení by se týkalo mimo jiné oblečení, obuvi, kosmetiky nebo vodného.
„Když vám uniknou úvahy, že zdražíte teplo a vodu v situaci, kdy lidé solidárně šetřili, je to výsměch společnosti. Tím, že vláda vypouští ‚testovací balónky‘ různých omezení a případného dalšího zdražení, posiluje nechuť českých domácností a firem utrácet,“ poznamenal Kubáček.
Současný kabinet řeší od loňska zdražování energií či potravin a další dopady ruského útoku na Ukrajinu, který začal loni v únoru. V posledních měsících se opakovaně konají demonstrace lidí proti Fialově vládě. Při protestu v neděli demonstrovaly tisíce lidí na Václavském náměstí. Řečníci volali po demisi vlády nebo po konání stávek.
Nejvíce kritizovaní jsou ministři
Nejhůře respondenti hodnotili personální složení vlády. S lidmi, kteří vládu Petra Fialy tvoří, je spokojena jen necelá čtvrtina (24 procent) dotázaných občanů. Nespokojenost přesahuje 70 procent dotázaných. 5 procent lidí se v tomto ohledu nedokázalo v průzkumu CVVM rozhodnout.
Politolog Milan Školník z Katedry humanitních věd Provozně ekonomické fakulty ČZU upozorňuje, že za dosavadní období prakticky nedocházelo k personálním obměnám na postech ministrů. „Nedělo se, že by došlo k výměně ministra proto, že je potřeba dát resortu nový impuls,“ míní.
Právě to by však podle Školníka mohlo oblíbenost vládních představitelů pozvednout. „Vláda se blíží pomalu, ale jistě do poločasu. To je období, kdy by se měla reaktivovat, ať už programově, nebo personálně,“ řekl.
Veřejnost podle průzkumu nehodnotí pozitivně ani vládní komunikaci. Spokojených je 30 procent dotázaných, nespokojenost vyjádřilo 66 procent respondentů. Zbývající 4 procent zvolila odpověď „nevím“.
„Komunikace je kritizována od začátku jejich vládnutí. Na obhajobu ale musíme zmínit, že jde o pětikoalici. Vlády v minulosti nebyly takto početné a uřídit několik koaličních partnerů je náročné,“ uvedl politolog Školník.
„Petr Fiala to zatím zvládá, vláda drží. Problém je ale to, že jeden ministr něco řekne a druhý to vzápětí popře. Komunikace mezi partnery probíhá navenek a ne za zavřenými dveřmi,“ poznamenal.
Vláda byla nedávno kritizována za špatnou komunikaci v případě plánovaného rušení poboček pošty nebo finančních úřadů. Právě o zrušení 77 finančních úřadů po celé zemi se podle šéfa Svazu města a obcí řada starostů dozvěděla se zpožděním.
Lépe na tom není ani aktuální postoj veřejnosti k premiérovi. Spokojeno s ním je 32 procent veřejnosti. Nespokojenost vyjádřilo 64 procent občanů. 4 procenta se nedokázala rozhodnout a uvedla podle průzkumu odpověď „nevím“.
Kritika veřejnosti směrem k Petru Fialovi souvisí podle politologa Kubáčka s kroky vlády, které veřejnost hodnotí zpravidla negativně. „Vždy za všechny kroky symbolicky i prakticky může premiér jako centrální moderátor. Veřejnost očekává razantnějšího premiéra. Chce, aby naplňoval své sliby zaměřil se nejen na občany, ale i další aktéry ekonomického prostředí,“ tvrdí Kubáček.
Premiér v lednu uvedl, že hodlá revidovat programové prohlášení. K revizi by mělo dojít do konce prvního čtvrtletí letošního roku. Podle Fialy je nutná, při práci na původní verzi se podle něj nemohlo počítat s válkou na Ukrajině a jejími důsledky.
Spokojenost s vládou Petra Fialy ve všech aspektech klesá podle CVVM s rostoucím věkem, a naopak roste s příjmem domácnosti a hodnocením její životní úrovně.
Z hlediska politické orientace jsou se současnou vládou spokojeni častěji lidé řadící se k pravici. Silnou nespokojenost s vládou projevují hlavně voliči opozičních hnutí ANO a SPD a také rozhodní nevoliči.
Průzkum probíhal od 31. ledna do 20. března na vzorku 861 respondentů starších 15 let formou osobního rozhovoru.