15. září 2012 18:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prohibice je nezbytná, proto jsem ji Hegerovi schválil, říká Nečas

Oznámení o zákazu prodeje tvrdého alkoholu v jedné z prodejen v centru Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oznámení o zákazu prodeje tvrdého alkoholu v jedné z prodejen v centru Prahy. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že zákaz prodeje alkoholu byl vyhlášen s jeho vědomím. Zákrok byl nezbytný pro ochranu zdraví občanů, uvedl premiér v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál.

Zákaz prodeje a nalévání nápojů s obsahem alkoholu nad 20 procent v pátek večer s okamžitou platností vyhlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v souvislosti s řadou vážných otrav metylalkoholem, z nichž 19 skončilo smrtí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tento krok se mnou ministr zdravotnictví konzultoval," řekl Nečas. Dodal, že ministerstvo zdravotnictví i krizový štáb vlády vyhodnotily místa, kde se jedovatý alkohol objevil. "Podle údajů, které mi (Heger) předložil, bylo jasné, že rizika nejsou omezena jen na stánkový prodej, ale týkají se i nákupů v kamenných obchodech a konzumace v restauracích," uvedl premiér.

Připustil, že jde o mimořádné opatření, ale vyjádřil naději, že občané pochopí, že v zájmu ochrany jejich zdraví a životů bylo nezbytné.

Po zákazu prodeje tvrdého alkoholu od pátečního večera stovky policistů kontrolují obchody, restaurace a další provozovny v celé ČR. Obchodníci i hostinští podle nich zákaz většinou dodržují.

Prohibice je správný krok, říká i opozice

"Chápu vládu, že se rozhodla k tomuto kroku, je to opatření, které je na místě," řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Vláda ale podle něj postupuje pomalu a je otázkou, zda takový zákaz neměla přijmout už před několika dny.

Tejcovi vadí, že kabinet svolal krizový štáb až poté, co měla metanolová katastrofa 16 obětí. Plošný zákaz je podle Tejce možné strpět jen několik dní nebo týden.

Stejného názoru je i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Opatření má podle něho smysl jen do té doby, než se dohledá zdroj metanolové katastrofy.

Tejc pochybuje, zda bude plošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu účinný, protože nebyl zakázán dovoz tvrdého alkoholu, pouze jeho prodej. Soudí, že to může naopak přispět k rozkvětu černého trhu s alkoholickými nápoji.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPERVIZOR VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč