Pavel jednal s von der Leyenovou o Dukovanech. Přislíbila, že tendr bude řešit

Autor: ,
  16:31aktualizováno  16:46
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přislíbila, že situaci ohledně tendru na jaderné bloky v Dukovanech bude urychleně a transparentně řešit. Český prezident Petr Pavel to řekl novinářům po dnešním jednání se šéfy unijních institucí v Bruselu.

Prezident Petr Pavel na návštěvě Královéhradeckého kraje. (24. dubna 2025) | foto: ČTK

Tendr na stavbu bloků vyhrála jihokorejská společnost KHNP, Krajský soud v Brně ovšem předběžným opatřením zablokoval podpis dohody o stavbě. O předběžné opatření požádala francouzská společnost EDF, která v tendru neuspěla a následně její výhrady vůči tendru odmítl i antimonopolní úřad.

Francouzský místopředseda EK Stéphan Séjourné poslal začátkem měsíce českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) dopis s apelem na odložení podpisu smlouvy. EDF u komise žádá přezkoumání, zda KHNP nečerpá nepovolené státní subvence.

Podle Pavla se tendr dostal do potíží a hrozí skluz, který by pro Česko mohl mít mnohonásobné negativní důsledky. Prezident řekl, že von der Leyenová mu přislíbila, „že bude situaci velice urychleně a transparentně řešit“.

Zároveň poznamenal, že jeho snahou nebylo přesvědčit šéfku EK o nějakých nestandardních krocích, ale chtěl jí vysvětlit českou pozici. Von der Leyenová podle Pavla řekla, že informace od něj se liší od těch, které dostala zevnitř komise.

Jednání Vlčka s francouzským komisařem

Vlček mezitím dnes jednal prostřednictvím videokonferencí s francouzským ministrem energetiky Marcem Ferraccim a eurokomisařem Stéphanem Séjourném.

„Při dnešním jednání s francouzským ministrem energetiky Ferraccim jsme se bavili o postupu neúspěšného uchazeče EDF, kdy jsem vyjádřil své obavy ohledně narušení národních zájmů České republiky. Zároveň jsem zdůraznil, že energetická bezpečnost má být na prvním místě, a že realizace největšího projektu v historii Česka je v zájmu celé Evropské unie,“ říká ministr Vlček.

Prezident také podotkl, že ministr Vlček a eurokomisař Séjourné se dohodli na expertních i politických jednání v brzké době. Dokud se neuskuteční, neměla by podle Pavla Evropská komise přistoupit k žádnému předběžnému opatření. Z české strany podle hlavy státu nejde o získání jakýchkoli úlev, ale o transparentní a rychlé jednání, aby se předešlo dalšímu zdržení, případně ohrožení celého projektu.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla česká vláda loni v červenci a dala přednost nabídce KHNP před EDF. Dalšího uchazeče - kanadsko-americkou společnost Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve. EDF i Westinghouse tendr napadly u antimonopolního úřadu, který se tím zabýval několik měsíců. Nakonec námitky zamítl, předseda Petr Mlsna pak 24. dubna zamítl i rozklad firem.

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou vůbec. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.