Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

K volebním urnám už od 16 let. Pavel by snížil hranici pro prvovoliče

Prezident Petr Pavel na návštěvě nově otevřeného kampusu Ostravské univerzity na Černé louce v centru Ostravy. (28. března 2023) foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Prezident Petr Pavel by byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů na 16 let. Mladí lidé podle něj mají dostatečný přehled o situaci v Česku. „Často větší než generace jejich rodičů, kteří už mnohdy na věci veřejné z různých důvodů rezignovali,“ řekl v úterý během besedy v Gymnáziu Petra Bezruče ve Frýdku-Místku, které navštívil během svého pobytu v Moravskoslezském kraji.
  19:13aktualizováno  19:17

Dotaz týkající se možnosti volit od 16 let prezidentovi položil jeden ze studentů. Pavel odpověděl, že za poslední čtyři roky absolvoval řadu besed se studenty středních škol po celé republice. Během nich dospěl k názoru, že mladí lidé mají dostatečný přehled o dění v zemi, zatímco rodiče mnohdy na zájem o politiku rezignovali.

Dodal, že šestnáctiletí voliči by podle něj nebyli hrozbou pro český volební systém. „Naopak,“ dodal.

Na večerní tiskové konferenci Pavel uvedl, že by se mohlo zhodnotit, zda by měla být hranice 16, nebo 17 let. „Každopádně si myslím, že zájem mladých lidí o to, co se děje, a zájem účastnit se by měl být vyslyšen, protože jinak je můžeme také odradit,“ doplnil prezident.

Snížení věkové hranice u volebního práva na 16 let je téma, které se řeší v některých dalších zemích. Například v Německu poslanci tamního Spolkového sněmu už rozhodli, že do europarlamentu budou moci volit lidé od 16 let. Podobné úvahy mají i zástupci některých spolkových zemí. Podle některých zastánců by to vedlo k vyšší volební účasti. Odpůrci argumentují tím, že od sebe nelze oddělovat věkové hranice pro plnoletost, právní odpovědnost a právo volit.

V Česku o snížení hranice u obecních voleb hovořili před lety například zástupci STAN či Strany zelených. Aktivní volební právo od 16 let mají obyvatelé Nikaragui, Brazílie či Rakouska. Obyvatelé Malty, Estonska mohou v 16 letech volit v komunálních volbách.

„V některých zemích to takhle je, takže nemusíme vymýšlet nic specificky českého, můžeme se inspirovat,“ dodal Pavel.

Udržet v regionu mladé lidi

Jedním z hlavních problémů tří takzvaně strukturálně postižených krajů je podle Petra Pavla vzdělávání. Za zásadní považuje udržet mladé lidi v regionu a nedopustit jejich odchod jinam.

Podle Pavla se propojuje jasný, promyšlený a strategický přístup kraje ke vzdělávání a propojování vzdělávání s výzkumem. „To má potom dopad na průmysl, který sem může přitáhnout lidi nejen z regionu, republiky, ale i ze světa a má celkově vliv na řadu dalších faktorů kvality života a pozvednutí těchto regionů,“ dodal prezident.

První den cesty zakončuje Pavel debatou s občany v Multifunkční aule GONG v areálu vítkovických železáren. Ve středu sfárá na Karvinsku do dolu Darkov, setká se také se zaměstnanci dolu. Později bude jednat s primátorem Karviné Janem Wolfem. Posledním bodem návštěvy kraje bude setkání a debata se zástupci iniciativy Dokořán a dalšími občansky aktivními lidmi z Karvinska v Regionální knihovně Karviná.

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.