Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Plivl na oběti nacismu, ať rezignuje, žádá Trikolora Pavla za Terezín

Zleva: Petr Pavel, Zuzana Majerová foto: Koláž iDNES.cz

Politická strana Trikolora žádá prezidenta Petra Pavla, aby rezignoval za svůj projev, který pronesl v neděli během tryzny v Terezíně. Trikoloře vadí prezidentův výrok, ve kterém hovořil o zločinech předků a odpovědnosti, kterou mají přijmout jejich potomci. „Jsme zděšeni a rozhořčeni,“ uvedla předsedkyně strany Zuzana Majerová. Podle mluvčí Hradu Markéty Řehákové jde o nepochopení a manipulaci.
  22:05aktualizováno  24. května 10:13

„Petr Pavel tím plivl na všechny oběti německé nacistické perzekuce v českých zemích. Trikolora proto žádá Petra Pavla, aby rezignoval na funkci prezidenta republiky, nebo se za svá slova alespoň veřejně omluvil,“ vyzvala v tiskové zprávě Majerová. Dodala, že je otázkou, zda je prezident vůbec schopen hrůznost svých slov pochopit.

„Nejen jako členové politické strany, ale hlavně jako občané České republiky jsme zděšeni a rozhořčeni z výroků, které pronesl Petr Pavel během terezínské tryzny, tedy každoroční vzpomínkové slavnosti k uctění obětí německé nacistické perzekuce. Podle prezidenta páchali naši předkové zločiny a my za ně máme přijmout odpovědnost,“ pokračovala Majerová.

Majerová se proti tomu ohradila, ačkoli „našimi předky“ mínil prezident de facto všechny. Co se těch českých týče, je historie okupace provázaná i s kolaborantstvím a konec války pak se zločiny páchanými na odsunutých německých civilistech.

„V době, kdy jedna část terezínské pevnosti fungovala jako židovské ghetto a druhá jako věznice pro politické vězně, naši předkové žádné zločiny nepáchali,“ stojí ve zprávě.

Majerová následně také připomněla Pavlovu návštěvu německého města Selb, kde prezident minulý pátek zahájil Bavorsko-české týdny přátelství.

„V době německé okupace českých zemi po tisících umírali na popravištích, po desetitisících končili v koncentračních táborech, po statisících na nucených otrockých pracích ve třetí říši. Zločiny páchali předkové těch, s nimiž se Petr Pavel družil předchozího dne v Bavorsku, kde se však o tomto tématu nezmínil.“

Hovořit o odpovědnosti za zločiny páchanými Čechy na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně označila Majerová za tragický omyl, hloupost a záměrné přepisování historie. Dodala, že nic z toho by si prezident republiky neměl dovolit.

Nepochopení slov a cílená manipulace

Redakce iDNES.cz se obrátila na prezidentovu mluvčí Markétu Řehákovou o reakci. Podle ní však Pavel výzvu k rezignaci od žádné z politických stran neobdržel.

„K obsahu tiskové zprávy strany Trikolora mohu uvést, že jde zřejmě o nepochopení slov pana prezidenta, případně o cílenou manipulaci s jeho slovy. Pan prezident ve svém projevu důrazně odsoudil nacistickou ideologii a hrůzné činy, které její propagátoři napáchali. Zároveň vyjádřil úctu obětem holokaustu a osobně se v Terezíně setkal s přeživšími, aby si vyslechl jejich osobní svědectví o tom, jaké hrůzy německá nacistická okupace přinesla. Norimberské rasové zákony označil za tragické memento zla, jakého se člověk na člověku může dopustit,“ sdělila.

Řeháková také připomněla, že Pavel uvedl, že „je smutnou pravdou, že zločiny nacistického režimu procházely, protože většinová společnost o nich dlouho mlčela“. Právě v tomto kontextu pak, podle ní, apeloval na odpovědnost a nutnost poučit se z chyb předků, a to v obecné rovině jako lidská společnost.

Chyby je nutné přijmout a poučit se z nich

Prezident Petr Pavel se tryzny v Terezíně zúčastnil v neděli. Pevnost v Terezíně ve svém proslovu označil za symbol nejhoršího, čeho je člověk schopen. Podotkl, že odpovědnost za zločiny, které páchali předkové, je nutné přijmout a poučit se z nich. „Jen nerad jsem se dočetl, že některé budovy v tomto městě jsou v havarijním stavu nebo že se jejich část dokonce zřítila,“ zmínil.

Prezident Petr Pavel v neděli při tryzně v Terezíně apeloval na to, aby se nerezignovalo na snahu porazit Rusko na Ukrajině. (21. května 2023)

Uvedl také, že je důležité, aby vláda intenzivně hledala cesty, jak „postupné destrukci“ tohoto místa zabránit, protože je zdrojem historické paměti. Památník umožňuje předávat svědectví dalším generacím a podle Pavla je to důležité i kvůli současným hrozbám, jako jsou různé formy extremismu, fobií nebo vypjatého nacionalismu.

„Na tomto místě bych chtěl apelovat, abychom nerezignovali na naši společnou snahu Rusko na Ukrajině porazit, a odmítnout tak ignorovaní pravidel mezinárodního řádu, kterého jsme svědky. Motivací by nám měla být právě naše historická zkušenost, o které dnes mluvíme. Je správné, že si ji připomínáme a dáváme do souvislosti s dnešní situací, jen tak se můžeme vyhnout opakování chyb v minulosti,“ řekl prezident.

Pietní akce se pravidelně zúčastňují pamětníci, diplomati, skauti a politici. Stejně jako v loňském roce, kdy vypukla válka na Ukrajině, Památník Terezín ani letos nepozval na akci představitele Ruska a Běloruska.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!