Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezident přišel po 9 letech do Senátu. Chci napravit vztahy, prohlásil Pavel

Česko

  10:47aktualizováno  11:29
Prezident Petr Pavel strávil čtvrteční dopoledne v Senátu. Setkal se s jeho představiteli, pronesl k nim projev. Jednal také s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem. „Chtěl bych napravit vztahy mezi prezidentem a Senátem,“ řekl. Pavlův předchůdce Miloš Zeman nebyl v Senátu devět let. Přímý přenos tiskového brífinku sledujte od 10:30 na iDNES.cz.

„Chci panu prezidentovi poděkovat, že splnil své slovo a schůzi Senátu navštívil. Beru ji za návrat k normálnímu fungování spolupráce Senátu a prezidenta, za návrat ústavnosti,“ řekl na tiskovém brífinku předseda Miloš Vystrčil.

Prezident a Senát se shodli s viděním zahraniční politiky. „Je třeba spolupracovat a vyměňovat si názory a informace,“ míní Vystrčil.

Pavel na brífinku řekl, že spolupráci ústavních institucí považuje za základ fungování státu. „Není třeba ve všem souhlasit, ale pokud jsme schopni jednat a pravidelně řešit věci, je předpoklad, že budeme posouvat věci kupředu,“ uvedl.

Vystrčilovi slíbil, že se v Senátu objeví dříve než po osmi letech. Narážel tím na jeho předchůdce Miloše Zemana, který naposledy senátory na jejich schůzi navštívil v květnu 2014.

Předseda horní komory Pavlovi nabídl, aby se jeho zástupce účastnil jednání senátní komise pro ústavu a parlamentní procedury. Řekl, že by to významně zjednodušilo názorovou výměnu v oblasti úprav nebo změny ústavy nebo třeba v oblasti společných pravomocí, jako je schvalování ústavních soudců.

Prezident má letos navrhnout Senátu ke schválení sedm kandidátů na ústavní soudce, tedy téměř polovinu členů Ústavního soudu. Ve čtvrtek řekl, že na ústavní soudce navrhne jen kandidáty, o jejichž kvalitách nebude mít pochyby. Senátoři prezidentovy nominanty schvalují.

„Po 10 letech vím, jakým způsobem budou ústavní soudci vybíráni, což vnímám jako velký posun,“ poznamenal Vystrčil. Se senátory by uvítali, kdyby prezident jména nominantů zaslal v první třetině dubna, aby jména stihli ve dvouměsíční lhůtě projednat.

Prezident v projevu k senátorům hovořil i o zahraniční politice. Podle něj Česká republika musí mluvit v zahraniční politice jedním hlasem. Na schůzkách nejvyšších činitelů ji chce pomoci slaďovat.

Návštěvu horní parlamentní komory slíbil Pavel ještě před složením prezidentského slibu při schůzce s premiérem Petrem Fialou a předsedy obou parlamentních komor Milošem Vystrčilem a Markétou Pekarovou Adamovou, která se konala počátkem února také v Senátu. Se členy parlamentu se setkal znovu při inauguraci na jejich společné schůzi 9. března.

Prezident Zeman naposledy senátory na jejich schůzi navštívil v květnu 2014. O Senátu se vyjadřoval jako o zbytečné ústavní instituci, kterou by bylo možné vyhladovět, tedy zrušit její financování ze státního rozpočtu. Senát Zemana v minulých letech kritizoval za jeho kontroverzní výroky a postoje. V roce 2019 schválil návrh ústavní žaloby na Zemana kvůli hrubému porušování ústavy, Sněmovna v tehdejším složení ale k návrhu nezbytný souhlas nepřipojila.

Horní komora má ve čtvrtek odpoledne zároveň projednat zákony o kompenzaci zdravotnickým zařízením v souvislosti s epidemií koronaviru a o investičních společnostech nebo novelu občanského soudního řádu. Schvalovat má také misi vojenských policistů do týmu vyšetřovatelů válečných zločinů na Ukrajině v důsledku ruské agrese.

Autoři: ,

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.