Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Porušil svá slova, odsoudila Čína Pavla. Mluvíme, s kým chceme, řekl Fiala

Česko

  8:52aktualizováno  14:51
Čínské ministerstvo zahraničí je silně nespokojeno s tím, že si zvolený český prezident Petr Pavel telefonoval s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, napsala v úterý agentura Reuters. Čína také zpochybnila Pavlovu důvěryhodnost. Premiér Petr Fiala na telefonát reagoval slovy, že Česko jako suverénní stát si samo rozhoduje, s kým si zavolá a bude se potkávat.

Na ministerstvu zahraničí se v úterý uskutečnila na žádost čínské strany schůzka, a to čínského velvyslance v Česku se zástupci příslušného odboru ministerstva. Informoval o tom ministr zahraniční Jan Lipavský. Velvyslanec Číny na schůzce zopakoval výtky k Pavlově hovoru s prezidentkou Tchaj-wanu. Čeští diplomaté potvrdili platnost politiky jedné Číny.

Mluvčí čínské diplomacie Mao Ning na úterní tiskové konferenci prohlásila, že Čína proti telefonátu rezolutně protestuje. Zpochybnila také Pavlovu důvěryhodnost.

„(Telefonát) představuje vážné vměšování do vnitřních záležitostí Číny a zranil city čínského lidu,“ podotkla Mao. Prahu vyzvala, aby „okamžitě přijala účinná opatření, která by eliminovala negativní dopady tohoto incidentu a zabránila nenapravitelnému poškození čínsko-českých vztahů“.

Česko se drží politiky jedné Číny

Cchaj Jing-wen se zvoleným českým prezidentem hovořila v pondělí, její kancelář telefonát označila za diplomatický průlom. Pavel tchajwanské prezidentce řekl, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství.

„Cchaj Jin-wen uvedla, že zvolený prezident Pavel pokračuje v duchu bývalého českého prezidenta (Václava) Havla, který ctil demokracii, svobody a lidská práva,“ napsala podle agentury AFP kancelář tchajwanské prezidentky v prohlášení po zhruba čtvrthodinovém telefonátu, jehož se účastnil rovněž tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu.

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Například necelý měsíc po zvolení americkým prezidentem ale telefonoval s Cchaj Jing-wen i Donald Trump v roce 2016.

Česko se podobně jako většina států světa drží politiky jedné Číny a oficiálně uznává jenom pevninskou Čínu. Česká vláda nicméně projevuje zájem o spolupráci s Tchaj-wanem.

Premiér Petr Fiala v úterý v rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že Česko má tradičně dobré vztahy s demokratickým Tchaj-wanem. „Jsou to vztahy v oblasti ekonomické, vzdělávací a výzkumné a je to něco, co je dobré a současně za druhé, Česká republika respektuje a zastává politiku jedné Číny a na tom se nic nemění,“ uvedl na dotaz, zda není na škodu, že se k telefonátu vyjádřila kriticky Čína.

Pro ČTK premiér ještě doplnil: „Jako suverénní stát si sami rozhodujeme, s kým si zavoláme a budeme se potkávat.“ Premiér současně uvedl, že politika Česka vůči Číně se nemění a odpovídá politice spojenců.

„Je potřeba také respektovat, že Čína je významný asijský obchodní partner. S demokratickým Tchaj-wanem máme tradičně dobré vztahy v oblasti ekonomické, vzdělávací a výzkumné. Pokračujeme v naší tradici a upozorňujeme na potřebu ochrany společných demokratických hodnot,“ uvedl Fiala.

Předsedkyně Sněmovny navštíví Tchaj-wan

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová v reakci na pondělní telefonát Pavla uvedla, že Tchaj-wan navštíví v březnu. „Podporovat partnery, kteří dodržují lidská práva a ctí demokracii, je důležité a jsem moc ráda, že v tom budou všichni ústavní činitelé zajedno,“ napsala na svém twitterovém účtu.

„Čínské ministerstvo zahraničí telefonicky kontaktovalo naše kolegy ze zastupitelského úřadu v Pekingu. Čínská strana vyjádřila znepokojení nad mediálními informacemi o připravovaném telefonátu zvoleného prezidenta s tchajwanskou prezidentkou,“ uvedla pro portál iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová.

Čínské ministerstvo zahraničí podle Reuters uvedlo, že Pavel během volební kampaně řekl, že princip jedné Číny je třeba respektovat. „Čínská strana se to momentálně s českou stranou snaží ověřit, doufáme, že česká strana se striktně drží principu jedné Číny,“ dodal v pondělí Peking.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat