Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Island, Ghana či Rwanda. Čeští státníci míří na zahraniční cesty

Petr Pavel s manželkou na cestě do Bruselu (19. dubna 2023) foto: Zuzana Bönisch

České státníky čeká mnoho zahraničních cest. Ministr vnitra Vít Rakušan odletí ve čtvrtek na desetidenní cestu po Africe. Navštíví postupně Senegal, Ghanu a Rwandu. Prezident Petr Pavel pak navštíví v polovině příštího měsíce Kodaň a Reykjavík. V dánské metropoli 15. května vystoupí na konferenci nazvané The Copenhagen Democracy Summit, o den později se na Islandu zúčastní summitu Rady Evropy.
  15:03

Hlavy států a předsedové vlád ze 46 členských států Rady Evropy se v Reykjavíku sejdou 16. a 17. května. Měli by hovořit o společných hodnotách této organizace, mezi něž patří lidská práva a demokracie, o nových hrozbách či podpoře Ukrajiny. Rada Evropy loni v březnu kvůli vojenské invazi na Ukrajinu vyloučila ze svých řad Rusko.

Rada Evropy je mezinárodní organizací, jež podporuje spolupráci evropských zemí při ochraně lidských práv, rozvoji demokracie, harmonizaci právních řádů, ochraně životního prostředí či kultury. Existuje od roku 1949, Česká republika je jejím členem od roku 1993. Rada Evropy nemá žádnou spojitost s Evropskou unií.

Kodaňský summit je fórum, jehož účastníci usilují o posilování demokracie, otevřené diskuse a svobody ve světě a diskutují o společném postupu demokratických sil vůči autoritářským režimům. Jedním z témat letošního setkání bude i ruská agrese vůči Ukrajině. Akci pořádá nadace, kterou založil bývalý generální tajemník NATO a někdejší dánský premiér Anders Fogh Rasmussen.

Pavel, který je v čele státu od 9. března, na první zahraniční cestu zamířil na Slovensko, poté jel do Polska a Německa. Minulý týden navštívil instituce EU a NATO v Bruselu. Český prezident měl v plánu odjet ještě v dubnu na Ukrajinu, příští měsíc má navštívit Rakousko a v červnu se zúčastní summitu NATO ve Vilniusu.

Rakušan míří do Senegalu či Rwandy

Ministr vnitra Vít Rakušan zamíří do Afriky. Budou ho doprovázet lékaři, kteří působí v humanitárním programu resortu vnitra Medevac, a také podnikatelská delegace. Ministerstvo v tiskové zprávě uvedlo, že hlavní náplní programu budou humanitární projekty Medevac a Pomoc na místě, region považuje pro Česko a Evropskou unii za naprosto klíčový z pohledu bezpečnosti a migrace.

Misi zahájí Rakušan v pátek v Senegalu, kde se sejde s představiteli tamní vlády a také s vedoucím Mezinárodní organizace pro migraci pro západní a střední Afriku. Partnerské nemocnici Medevacu v senegalském městě Thies předá peněžní dar.

V Ghaně má Rakušan naplánovaný program mezi 30. dubnem a 2. květnem. V hlavním městě Akkře bude jednat s viceprezidentem a ministry vnitra, vnitřní bezpečnosti a zdravotnictví. V nemocnici Cape Coast zahájí během návštěvy misi v rámci Medevacu lékaři z plastické chirurgie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Dvoudenní návštěvu Rwandy zahájí delegace v památníku genocidy, která vypukla v roce 1994, v hlavním městě Kigali. V plánu má Rakušan jednání s ministrem zahraničních věcí či generálním inspektorem policie. Zúčastní se také zdravotnického fóra, kde s rwandskou stranou podepíše memorandum o porozumění k programu Medevac.

Kabinet v březnu schválil mezi letošními prioritami programů Pomoc na místě, ve kterém letos bude k dispozici 150 milionů korun, a Medevac (60 milionů korun) pomoc pro Irák, Jordánsko, Libanon, Ghanu, Rwandu, Senegal či Zambii.

Cílem léta fungujících programů je vysílání českých lékařských týmů do problémových oblastí, poskytování finančních a materiálních darů na rozvoj zdravotnické infrastruktury, přímou pomoc uprchlíkům, ochranu hranic a boj proti migraci. Ghana, Senegal, Rwanda a také Keňa, Libye a Maroko byly cílovými zeměmi programu pro severní Afriku v loňském roce.

Loni vyčlenila ČR na program Medevac 55 milionů, na program Pomoc na místě 140 milionů korun.

Fiala se vrátil z Taškentu

Český premiér se v úterý v uzbecké metropoli sešel s předsedou uzbecké vlády Abdullou Aripovem, na programu měl i setkání s prezidentem Šavkatem Mirzijojevem. „Jednali jsme o podpoře našich firem tady v Uzbekistánu, ale také o dodávkách surovin. Uzbekistán má obrovské zásoby zlata, ale co je pro ČR důležitější, má také zásoby uranu a mědi, které je připraven dodávat pro Českou republiku. A my jako průmyslová země, která chce zvýšit energetickou bezpečnost a obecně rozšířit možnosti získávání surovin, máme zájem o spolupráci,“ řekl Fiala.

„Naopak české firmy by mohly dodávat pokročilé technologie právě pro těžbu nerostů,“ dodal.

Česko se v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině snaží zbavit závislosti na dovozu surovin z Ruska. O možném dovozu uranu pro české jaderné elektrárny a také o dovozu ropu mluvil Fiala i v pondělí v Kazachstánu.

Významnou částí jednání premiéra Fialy v Uzbekistánu byla rovněž oblast dopravy, proto se také k delegaci dnes v Taškentu připojil český ministr dopravy Martin Kupka. Fiala na tiskové konferenci řekl, že společnost Škoda Transportation se v Uzbekistánu účastní tendru na 34 moderních vlaků. Kdyby uspěla, jednalo by se o největší zakázku, jakou kdy česká firma v této středoasijské zemi získala.

Společnost Zetor zase plánuje v Uzbekistánu zřídit výrobu traktorů. „České firmy by se také mohly podílet na dalších velkých zakázkách, například rozšíření vozového parku tramvají v Samarkandu, což jsou tramvaje, které byly původně také dodány z České republiky,“ prohlásil premiér. Uzbecký předseda vlády podle něj projevil velký zájem i o rozšíření prodeje letounů L410 společnosti Omnipol.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...