„Vzhledem k tomu, že jsem byl zvolen většinou občanů, tak předpokládám, že zastupuji mandát, který jsem dopředu jasně avizoval,“ vysvětlil Pavel a připomněl, že je pro něj důležité především zakotvení České republiky v NATO a Evropské unii.
„Takže jestli považuji pro tuto zemi za správné, aby byla v těchto institucích, tak samozřejmě při jmenování ministrů a sestavování vlády budu věnovat velkou pozornost tomu, aby lidé, kteří budou zemi v exekutivní rovině zastupovat, drželi i tuto linii,“ dodal prezident v podcastu Bruselský diktát.
Pavel také nechce bez výhrady souhlasit s někým, kdo podle něj „poškozuje zájmy této země i občanů“.
„Referendum by bylo mimořádně rizikové“
Hlava státu se také vyjádřila k potenciální situaci, že by strana směřující do vlády prosazovala referendum o vystoupení z NATO nebo EU. „To bych považoval za mimořádně rizikové. Česká republika totiž není zemí, kde by referendum mělo dlouhodobou tradici a výsledky,“ doplnil Pavel. O jejich uspořádání hovoří například představitelé SPD a Stačilo!.
Pokud bude někdo opravdu navrhovat vystoupení ze Severoatlantické aliance nebo z EU, musí podle Pavla přiznat, že jedná proti zájmům země, nebo přijít s lepší alternativou. „Já si ale nedokážu představit, že bychom nějakou lepší alternativu měli,“ zdůraznil.
O tom, že je pro bezpečnost důležité pevné zakotvení v EU a NATO, mluvil Pavel i v úterý na setkání s českými europoslanci v Bruselu. Podle hlavy státu by nemělo být cílem tyto instituce jakkoli oslabovat nebo destabilizovat, ale spíše dělat vše pro jejich lepší fungování.
Po schůzkách následovala roztržka s Okamurou
O bezpečnosti prezident jednal také ve čtvrtek s šéfy parlamentních stran. Apeloval na ně, aby toto téma v kampani nezneužívali k rozdělování společnosti. Politici na Hradě řešili obranu i válku na Ukrajině.
„Všichni vidíme, že situace ve světě není bezpečná. Celkem logicky bude předmětem nadcházejících voleb. Mým cílem nebylo odrazovat předsedy stran od toho, aby téma zdůrazňovali, ale aby ho nepoužívali k rozdělování společnosti. Bezpečnost se nás týká všech bez ohledu na to, jaké máme politické preference,“ vysvětlil význam schůzek prezident.
Zatímco vládní představitelé si schůzky chválili a deklarovali shodu na zásadních tématech, opozice kritizuje navyšování výdajů na obranu nebo stav armády.
„O souhlasu s členstvím v NATO a EU nic nepadlo“
Hnutí SPD následně zpochybnilo prezidentovo vyjádření, podle něhož na jednání panovala shoda na tom, že členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity.
Na jednání na Hradě podle zástupců SPD nepadlo nic o souhlasu hnutí s členstvím v Evropské unii a NATO, řekl předseda Tomio Okamura a zopakoval, že SPD prosazuje referendum o setrvání v unii i alianci a rozhodnout mají občané, pokud k vyvolání referenda seberou podpisy. Strana je velmi kritická k Bruselu, dodal šéf opozičního hnutí.
Hrad v reakci na Okamurova slova uvedl, že jednání s předsedy stran měla určenou stejnou strukturu.