Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Prezident Pavel ocení končící Čaputovou, předá jí Řád Bílého lva

Prezident Petr Pavel je na své první zahraniční cestě. Setkal se s prezidentkou Slovenska Zuzanou Čaputovou. (14. března 2023) foto: ČTK

Prezident Petr Pavel příští týden na Pražském hradě předá Řád Bílého lva končící slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové za přínos k rozvoji česko-slovenských vztahů. Učiní tak ve čtvrtek v poledne, vyplývá z avíza odboru komunikace prezidentské kanceláře. Řád Bílého lva je nejvyšší české státní vyznamenání.
  14:30aktualizováno  14:45

Čaputová krátce před skončením svého pětiletého mandátu návštěvou Česka završí rozlučkové zahraniční cesty. Pavel ji na Hradě přivítá i ve středu. Slovenská prezidentka také ve čtvrtek vystoupí s projevem na mezinárodní konferenci Prague European Summit.

Pavel minulý týden udělil na Pražském hradě Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi Severoatlantické aliance (NATO) Jensi Stoltenbergovi za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie. Řád TGM I. třídy od něj v březnu obdržel bývalý americký prezident Bill Clinton.

Čaputová naposled navštívila Prahu v polovině března, krátce poté, co se česká vláda rozhodla odložit společné zasedání kabinetů. Premiér Petr Fiala (ODS) to tehdy zdůvodnil výraznými rozdíly v názorech na klíčová zahraničněpolitická témata s ohledem na válku na Ukrajině. Čaputová tehdy také uctila památku obětí prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, při níž přišlo o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové. Po útoku pachatel, který byl podle policie studentem fakulty, spáchal sebevraždu.

Autoři: ,

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...