9. listopadu 2012 7:00, aktualizováno  12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Wolf a justiční oběť? Prostudujte si, proč jde na 6 let za mříže

Exposlanec Petr Wolf | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exposlanec Petr Wolf | foto: Lidové noviny

OLOMOUC "Je to skandál," neskrýval svůj vztek exposlanec Petr Wolf, když si před pár dny vyslechl rozsudek, který jej poslal na příštích šest let do vězení. "Nežijeme v právním státě," rozčiloval se. Lidovky.cz si proto vyžádaly kompletní znění verdiktu. Přesvědčte se sami, zda se Wolf stal justiční obětí.

Bývalý poslanec ČSSD a přeběhlík Petr Wolf věřil, že jej Vrchní soud v Olomouci očistí. Stal se však opak. Senát v čele se soudcem Petrem Angyalossym mu přidal. Za zneužití dotace dostal rok vězení navíc, k tomu ještě musejí se svou ženou zaplatit dohromady šestimilionový peněžitý trest. Původně jim ostravský krajský soud napočítal pouze pokutu ve výši 1,2 milionu korun.

Proč byl vrchní soud přísnější? "Jako vzdělaný člověk a v inkriminovanou dobu současně poslanec, který měl nadstandardní příjmy jednak ze svého podnikání, pedagogické a vědecké činnosti, jakož i plat poslance, si touto trestnou činností ještě výrazným způsobem zvyšoval své příjmy a životní standard," vysvětluje v odůvodnění soudce Angyalossy vyšší trest.

Sofistikovaně. Organizovaně. Úmyslně

Poté, co si Wolf vyslechl rozsudek, pustil do světa i větu, která měla vystrašit všechny žadatele o dotaci. "Něco takového se může teď stát všem řešitelům dotačního projektu," řekl novinářům.

O co jde v kauze Wolf?

Petr Wolf s manželkou podle soudu podvedli ministerstvo životního prostředí. V rámci programu na podporu vědy a výzkumu jejich firma UT 2002 žádala dotace na dva projekty. Zabývaly se například ochranou přírody, krajiny či nakládáním s odpady. Nakonec na ně i přes neúplné a nepřesné žádosti získali v letech 2005 až 2007 11 milionů korun. Z dotace si však údajně propláceli náklady za dovolené a zahraniční cesty, za dva dny třeba Wolf podle účetictví ujel autem 56 000 kilometrů. Statisíce navíc dali neexistující společnosti za konzultace.

Kvůli zakázce byl u výslechu i expemiér Mirek Topolánek. Wolf totiž v roce 2008 odešel z ČSSD a měsíce držel jeho vládu při životě. Topolánek svého času označil Wolfa za justiční obět.

Z verdiktu ovšem jednoznačně vyplývá, že nešlo o nešťastný přehmat. "Zneužil systém poskytování dotací ze státního rozpočtu předem sofistikovaně promyšleným, zorganizovaným a připraveným způsobem, navíc současně v rámci dvou dotací paralelně. Je nutné též zohlednit míru jeho osobní účasti na celé trestné činnosti. Nelze také přehlédnout, že obžalovaný Wolf v inkriminovanou dobu jako člen poslanecké sněmovny, by měl mít vyšší morální kredit než řadový občan, a přesto se snížil k páchání projednávané trestné činnosti, což má negativní dopad na veřejné mínění ohledně dodržování zákonů, a tím též zvyšuje společenskou škodlivost jeho jednání."

Soudce Angyalossy svou argumentaci ukončil slovy: "Trestné činnosti se dopustil v přímém úmyslu."

Pět milionů? To dá

Kromě detailního popisu promyšleného podvodu "Made in Wolf" nabízí rozsudek i vhled do způsobu, jakým soud dospěl k výši finančního trestu. Velmi zjednodušeně řečeno, Wolfovi přitížilo, že netrpí nouzí.  

"Je zřejmé, že trestnou činností byla státu způsobena škoda přesahující 11 milionů korun, přičemž nárok na náhradu škody nebyl poškozeným subjektem uplatněn," stojí v dokumentu, který Lidovky.cz získaly s pomocí informačního zákona. "Majetkové poměry obžalovaného byly spolehlivě objasněny, jak je zřejmé ze spisového materiálu a vyplývá z nich, že uložení peněžitého trestu je možné, nebrání tomu případná jeho nedobytnost. Obžalovaný Wolf získal pro sebe a jiného trestnou činností výrazný finanční prospěch a smyslem peněžitého trestu je i odčerpání zisku z trestné činnosti, neboť není žádoucí, aby pachatelé trestné činnosti profitovali z této trestné činnosti. Proto byl obžalovanému Wolfovi podle uložen i peněžitý trest, jehož přiměřená výše i s ohledem na získaný prospěch z trestné činnosti a jeho majetkové poměry, je dle názoru odvolacího soudu 500 celých denních sazeb po 10 000 korun, tedy celkem pět milionů korun."

Kompletní verdikty v knihovně serveru Lidovky.cz

- Rozsudek nad severočeským stínovým vládcem Alexandrem Novákem (korupce, 4 roky nepodmíněně).

- Rozsudek nad exposlancem Petrem Wolfem (korupce, 6 roky nepodmíněně)

- Rozsudek nad podnikatelem Tomášem Pitrem (daňový únik,, 3 roky nepodmíněně

- Rozsudek nad poslancem Romanem Pekárkem (korupce, 6 let nepodmíněně)

Radek Kedroň, mevMartin Nevyhoštěný
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!