Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

‚Co se stane s Palestinci?‘ ptal se Petříček s předchůdci. Vyjádření rozzlobilo Babiše i Zemana

Česko

  18:15aktualizováno  19:55
Praha - Současný ministr zahraničí Tomáš Petříček a jeho dva předchůdci Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09) se kriticky vyjádřili k izraelskému plánu na anexi části Západního břehu Jordánu. Deník Právo otiskl jejich společný text, kde vysvětlují, co je k tomuto rozhodnutí vedlo. Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš jejich čin kritizovali.

Tomáš Petříček (ČSSD), ministr zahraničí. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západní břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce. Izrael argumentuje svými bezpečnostními potřebami a rovněž biblickým odkazem na historické židovské území, jež se nachází na dnešním Západním břehu Jordánu.

Guterres vyjádřil výhrady vůči plánu Netanjahua anektovat část Západního břehu. Porušil by tím mezinárodní právo

Ministr Petříček ani jeho dva předchůdci nezpochybňují dlouhodobé partnertsví České republiky a Izraele. Obavy však mají z plánované anexe okupovaných palestinských území.

„Iniciativa, kterou na konci ledna představili v Bílém domě prezident Trump a premiér Netanjahu, směřuje jiným směrem. Nejde přitom „jen“ o ta území, která má jedna strana získat a druhá ztratit – a to v míře, která de facto vylučuje životaschopný palestinský stát do budoucna,” píší politici v článku.

Petříček se svými dvěma předchůdci v sobotu ve společném článku napsal, že anexe osad by do budoucna vyloučila vytvoření samostatného státu. Upozornili, že s řešením blízkovýchodního konfliktu v podobě vytvoření izraelského a palestinského státu počítají mezinárodní dohody, rezoluce OSN i koncepce české zahraniční politiky.

Palestina vypoví dohody s Izraelem a USA. Nelíbí se jí záměr anektovat Západní břeh Jordánu

Jmenovaná trojice politiků poukazuje na to, že Američané ani Izraelci dosud nevyjasnili, co se stane s Palestinci, kteří žijí na okupovaných územích a anektovaných územích. Není podle nich jisté, jaká práva budou mít tito obyvatelé v židovském státě. Zároveň také vyjádřili obavu ohledně izraelské demokracie, ve které budou žít obyvatelé první a druhé kategorie.

„Naše politická a občanská zodpovědnost nám proto říká, že se k plánované izraelské anexi části palestinských území nemůžeme postavit jinak než výslovně kriticky,“ popisují politici.

V článku se dále konstatuje, že na palestinské straně sporu je řada problémů, včetně působení hnutí Hamas v Pásmu Gazy, které autoři článku označují za teroristickou organizaci. „Víme také, že Palestinci v minulosti promarnili možnosti dosáhnout urovnání konfliktu. To ovšem neznamená, že mají být nyní obráni o úrodná území, klíčová pro vytvoření jakékoli formy palestinského státu,“ uvádí článek.

Text vyvolal velký ohlas

Premiér Andrej Babiš se o úmyslu zveřejněnit článek dozvěděl až před jeho vydáním od svého poradce a přečetl až v sobotu. Ani jeden z ministrů jej o tom neinformoval. Andrej Babiš pro Lidovky.cz uvedl, že by o tak zásadních věcech měla rozhodovat vláda jako celek. 

„Za českou zahraniční politiku odpovídá vláda jako celek, proto je neakceptovatelné, aby v tak zásadní věci jako jsou vztahy s Izraelem, vydávali své vlastní stanovisko jednotliví členové vlády - v tomto případě dva ministři, aniž by to bylo na vládní úrovni konzultováno,“ odpověděl na dotaz webu Lidovky.cz Andrej Babiš s připomenutím, že ministerstvo zahraničí je ve světě vnímáno jako české stanovisko. 

Premiér v sms zprávě adresované webu Lidovky.cz podotkl také, že za účelem sjednocení zahraniční politiky se pravidelně konají schůzky nejvyšších ústavních činitelů, přičemž Petříček se na těchto jednáních, kde bývá Izrael častým tématem, v podobném duchu ani jednou nevyjádřil.

Zeman a Babiš kritizovali článek Petříčka, Zaorálka a Schwarzenberga, který se stavěl nesouhlasně k izraelským plánům na anexi židovských osad. Prezidentův mluvčí na Twitteru uvedl, že Miloš Zeman s tímto postojem nesouhlasí a považuje to za popření české zahraniční politiky.

Minulý týden o společném postupu v případě anexe židovských osad jednaly státy Evropské unie, neshodly se ale na přijetí možných postihů. Proti se postavila řada ministrů zahraničí, včetně Petříčka.

Autoři: ,