Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Petříček by rád pozval Putina i Trumpa do Prahy. Kvůli odzbrojení světa

Česko

  13:24aktualizováno  16:08
Praha - Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by chtěl v Praze uspořádat konferenci o celosvětovém odzbrojení. Za účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimíra Putina i nejvyššího představitele Číny Si Ťin-pchinga. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že zatím o návrhu nic neví.

Ministr Tomáš Petříček a bezpečnostní poradce John Bolton. foto: ČTK

Ministr zahraničí svůj návrh podle svých slov minulý týden přednesl při návštěvě Spojených států. Na schůzce s poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem i americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem řešili zejména bezpečnostní otázky.

Zvláště s Johnem Boltonem se bavili kupříkladu o tom, že po skončení platnosti raketové smlouvy INF mezi USA a Ruskem by země jako Česká republika měly zájem na omezení některých typů zbraní. „Chtěli bychom začít diskusí mezinárodních expertů na tuto tematiku,“ uvedl Petříček pro MF DNES s tím, že by rád našel „globální režim“, který by omezení zbraní zajišťoval.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček jednal v pátek s šéfem americké...
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (vpravo) jednal 21. února 2019 ve...

Petříček chce vyvíjet diplomatické snahy, aby mohla Praha zprostředkovat jednání světových lídrů o globálním snížení zbraní. „Praha by se opět mohla stát místem, kde by byl takto zásadní krok v oblasti odzbrojování učiněn. Budu rád, když naše diplomacie bude pracovat se společně smýšlejícími státy, jako je například Norsko nebo některé státy v jihovýchodní Asii,“ uvedl ministr zahraničí Petříček.

Petříček s Babišem o návrhu nehovořil

Podle informací deníku MF DNES premiér Babiš, který se příští týden chystá sejít s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, o Petříčkově úmyslu nemá žádné informace.

Petříček naopak vyvrací, že by se snažil svým návrhem na sebe strhnout pozornost. „Samozřejmě vnímám, že tato iniciativa nemusí uspět. Přesto myslím, že bychom se o něco takového po vypovězení smlouvy INF mezi Spojenými státy a Ruskem měli pokusit,“ dodal.  Spojené státy od smlouvy o raketách krátkého a středního doletu odstoupily 1. února 2019, Rusko den poté. 

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat