Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Petříček chce s Pompeem jednat o bezpečnosti, obchodu i událostech v Bělorusku

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček | foto: ČTK

Praha Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce se svým americkým protějškem Mikem Pompeem jednat o bezpečnosti, boji s terorismem či o rozvoji obchodních vztahů. Bude s ním chtít mluvit i o událostech v Bělorusku. Řekl to v úterý na tiskové konferenci v Praze. S Pompeem se Petříček setká v úterý odpoledne v Plzni, kde si připomenou letošní 75. výročí konce druhé světové války. Do Česka Pompeo přiletěl v úterý ráno.

Cesta amerického ministra zahraničí se připravovala už na květen v souvislosti s výročím konce druhé světové války, kvůli pandemii koronaviru ale byla odložena. Oba politici proto v úterý budou jednat v Plzni, kterou americká armáda na konci války osvobodila. Ve středu se pak Pompeo setká s premiérem Andrejem Babišem (ANO), prezidentem Milošem Zemanem a vystoupí v Senátu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo přicestoval 11. srpna 2020 do Prahy.
Letadlo s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem přistálo 11. srpna 2020...

Pompeo zahajuje v Česku svou cestu po čtyřech středoevropských zemích, při níž navštíví také Slovinsko, Rakousko a Polsko. „Jsme rád, že zahájením středoevropského turné právě v Česku potvrzujeme velmi dobré vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy,“ řekl Petříček.

Při jednání s Pompeem chce navázat na témata, která česká a americká diplomacie projednávala už v minulosti, tedy na bezpečnostní spolupráci, na otázky vztahů s Čínou a Ruskem, rozvoj obchodních vztahů, boj proti terorismu nebo rozvoj vědecké a technické spolupráce.

V otázce bezpečnosti budou oba politici podle Petříčka mluvit o společném působení v Afghánistánu nebo o další spolupráci při boji proti terorismu i v jiných oblastech světa. Bude s ním chtít mluvit i o reakci mezinárodního společenství na události v Bělorusku a jeho hlavním městě Minsku, kde režim prezidenta Alexandra Lukašenka tvrdě potlačil demonstrace odmítající výsledek nedělních prezidentských voleb.

O vztazích s Čínou by měl Pompeo mluvit i na své schůzce se Zemanem nebo při vystoupení v Senátu. Prezident a horní komora se přitom v postoji k Číně významně rozcházejí, podle Petříčka ale nebylo nutné předem sjednocovat jejich pozice. „Mike Pompeo, věřím, že projedná jak s prezidentem, tak se zástupci Senátu pohled Spojených států na vztahy s Čínou. My ale jako členský stát Evropské unie vycházíme z toho, že máme zájem na budování vztahů EU-Čína. Necheme zde nějakým způsobem přispívat k vytváření dvou bloků, nechceme návrat ke studenoválečné situaci,“ řekl.

Petříček ale zároveň upozornil na to, že EU je blízkým partnerem Spojených států a vnímá řadu argumentů, které Washington vůči Pekingu vznáší. Český ministr také zdůraznil, že i když mají EU a USA řadu sporů, stále převažují věci, které oba bloky spojují.

Petříček a Pompeo v Plzni navštíví muzeum Patton Memorial Pilsen a společně položí věnce u památníku Díky, Ameriko! Na závěr společného programu oba ministry čeká prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj a neformální večeře v pivovaru za účasti amerického velvyslance Stephena Kinga. Petříček v té souvislosti řekl, že chce představit Pompeovi české kulturní dědictví, kterým je plzeňské pivo.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...