Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Petříček: NATO nestojí o eskalaci vztahů s Ruskem. Vztah k němu je nyní největší výzva

Tomáš Petříček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Petříček. | foto: MAFRA

Praha Severoatlantická aliance nemá zájem o eskalaci vztahu s Ruskem. Aby se ale vzájemný vztah mohl zlepšovat, musí Moskva dodržovat mezinárodní právo a respektovat zahraničněpolitické směřování svých sousedů.

Na úterní konferenci k 20. výročí vstupu Česka do NATO to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň upozornil na to, že mezinárodní terorismus zůstává pro alianci hrozbou.

Petříček označil vztah k Rusku za jednu z hlavních výzev pro NATO. „Není naší volbou, že Rusko se namísto spolupráce a respektu k mezinárodním právním a politickým normám rozhodlo k agresivnímu chování vůči svým sousedům a konfrontačnímu postoji vůči alianci samotné,“ řekl.

Návrat ke spolupráci NATO s Moskvou je podle něj možný. „Nechceme Rusko izolovat a v aliančním zájmu není ani eskalace, stejně jako nové závody ve zbrojení nebo nová studená válka. Aby se však mohl vzájemný vztah NATO s Ruskem zlepšovat, musí Moskva respektovat mezinárodní právo i volbu orientace svých sousedů,“ řekl Petříček.

Česko je nejbezpečnější ve své historii

Další hrozbou pro NATO zůstává podle ministra terorismus, a to i po vojenské porážce takzvaného Islámského státu v Iráku a v Sýrii. Frontou pro boj proti terorismu bude i nadále také Afghánistán, uvedl Petříček.

Podle šéfa diplomacie je Česko díky členství v alianci nejbezpečnější ve své historii. Dosažení cíle výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP označil za společný zájem všech členů NATO. Vyslovil se i pro posilování obranné spolupráce v Evropské unii, které ale podle něj musí být chápáno jako posilování evropského pilíře NATO.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...