Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Petříček: NATO nestojí o eskalaci vztahů s Ruskem. Vztah k němu je nyní největší výzva

Česko

  10:23
Praha - Severoatlantická aliance nemá zájem o eskalaci vztahu s Ruskem. Aby se ale vzájemný vztah mohl zlepšovat, musí Moskva dodržovat mezinárodní právo a respektovat zahraničněpolitické směřování svých sousedů.

Tomáš Petříček. foto: MAFRA

Na úterní konferenci k 20. výročí vstupu Česka do NATO to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň upozornil na to, že mezinárodní terorismus zůstává pro alianci hrozbou.

Petříček označil vztah k Rusku za jednu z hlavních výzev pro NATO. „Není naší volbou, že Rusko se namísto spolupráce a respektu k mezinárodním právním a politickým normám rozhodlo k agresivnímu chování vůči svým sousedům a konfrontačnímu postoji vůči alianci samotné,“ řekl.

Návrat ke spolupráci NATO s Moskvou je podle něj možný. „Nechceme Rusko izolovat a v aliančním zájmu není ani eskalace, stejně jako nové závody ve zbrojení nebo nová studená válka. Aby se však mohl vzájemný vztah NATO s Ruskem zlepšovat, musí Moskva respektovat mezinárodní právo i volbu orientace svých sousedů,“ řekl Petříček.

Česko je nejbezpečnější ve své historii

Další hrozbou pro NATO zůstává podle ministra terorismus, a to i po vojenské porážce takzvaného Islámského státu v Iráku a v Sýrii. Frontou pro boj proti terorismu bude i nadále také Afghánistán, uvedl Petříček.

Podle šéfa diplomacie je Česko díky členství v alianci nejbezpečnější ve své historii. Dosažení cíle výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP označil za společný zájem všech členů NATO. Vyslovil se i pro posilování obranné spolupráce v Evropské unii, které ale podle něj musí být chápáno jako posilování evropského pilíře NATO.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Mohlo by vás zajímat