Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Petříček navrhne vládě program pomoci Bělorusům. Obsahuje peníze na právní zástupce i pomoc zbitým

Tomáš Petříček (ČSSD), ministr zahraničí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Petříček (ČSSD), ministr zahraničí. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na pondělním jednání vlády představí program konkrétní pomoci běloruským občanům postižených represemi, k nimž se tamní bezpečnostní složky uchýlily po prezidentských volbách z 9. srpna.

Podpora by měla formu peněz na právní zastupování nebo fyzickou i psychologickou pomoc zbitým lidem, uvedl ministr na Twitteru.

Petříček jednal ve čtvrtek ráno o možné formě české pomoci se zástupci běloruské sekce Rádia Svobodná Evropa.

„Odpověď byla jednoznačná: fyzická i psychologická rehabilitace vězněných a bitých, včetně novinářů a jejich rodin. A pak také peníze na právníky pro ty, kteří se nebáli, a poukázali na falšování voleb, a nyní si musí hledat novou práci, protože je za to vyhodili. S tím Česko pomoci může, program představím v pondělí na vládě,“ napsal ministr.

Po jednání se zástupci běloruské komunity žijící v Česku Petříček doplnil, že program by se měl týkat i podpory nezávislých médií, aby mohla objektivně informovat běloruské občany o situaci v jejich zemi. „Hovoříme také o tom, že bychom mohli jasněji a zřetelněji podpořit politické vězně v Bělorusku. Věřím, že v tomto i pan premiér (Andrej Babiš, ANO) sdílí to, že se jich nyní musíme zastat,“ řekl. 

Hamáček nabízí program ministerstva vnitra

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že by Česko mohlo na pomoc zraněným v Bělorusku využít program Medevac, který slouží k vyslání lékařských týmů na místo nebo k odvezení zraněných k ošetření do českých nemocnic. „Máme zkušenosti, jak přijmout do českých nemocnic zahraniční pacienty a zajistit jim kvalitní péči,“ napsal Hamáček na Twitteru. 

Podle Petříčka ale program Medevac není v nynější situaci vhodný a ministerstvo zahraničí ve spolupráci s ministerstvem vnitra řeší, jak pomoc zraněným zajistit jiným způsobem. „Dělali jsme to i v případě jiných zemí, že by bylo zajištěno ošetření vážných zranění v českých zdravotnických zařízení, hradil by to český stát s tím, že bychom i přepravu zajišťovali my,“ řekl.

Lékařská pomoc by se podle Petříčka týkala desítek osob, v případě podpory perzekvovaných by to byly desítky až stovky lidí. Náklady na zajištění pomoci ministr odhaduje na deset až dvacet milionů korun.

Nepokoje v Bělorusku vypukly po prezidentských volbách. Úřady vyhlásily výrazné vítězství Alexandra Lukašenka, který v čele země stojí od roku 1994. Značná část obyvatel ale považuje výsledky za zfalšované a začala proti nim demonstrovat.


Lidé v ulicích dál žádají jeho odchod i přes tvrdý postup bezpečnostních sil vůči demonstrantům v minulých dnech. Zadrženo bylo na 7000 lidí a z toho kolem 4000 stále zůstává ve vězení. Propuštění mluví o násilí a psychickém mučení ve věznicích. Při zásazích několik lidí zahynulo, řada Bělorusů je nezvěstná. 

Lídři Evropské unie se ve středu na mimořádném summitu shodli, že prezidentské volby v Bělorusku nebyly ani svobodné, ani spravedlivé. Proto EU neuznává jejich výsledek. Summit také potvrdil sankce vůči představitelům Lukašenkova režimu, na kterých se minulý týden dohodli ministři zahraničí zemí sedmadvacítky.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!