Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Petříčkovi už neradí muž s vazbou na čínskou státní firmu. Ministr s ním byl spokojen

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Externím poradcem ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) už není bývalý ředitel protokolu Pražského hradu Miroslav Sklenář. Petříček to potvrdil webu Deník N. Sklenářovo angažmá vyvolalo pozornost kvůli tomu, že působil jako manažer v čínské společnosti CEFC. Pro čínskou státní firmu CITIC, která aktivity CEFC převzala, pracuje Sklenář i v současnosti. Právě vazba na Čínu představovala podle odborníků možné bezpečnostní riziko, uvádí server.

Podle ministra bylo Sklenářovo působení v Černínském paláci externí a na dobu určitou. „S Miroslavem Sklenářem jsme se rozešli jako dva profesionálové, a to už loni,“ uvedl ministr. Dodal, že se Sklenářovou prací byl spokojený, ale jeho služby už dál nepotřebuje.

O angažmá Sklenáře jako externího poradce ministra zahraničí informovala média poprvé v lednu 2019. Podle Petříčka mu Sklenář radil s protokolárními a administrativně-organizačními záležitostmi. „Rozhodně mi Miroslav Sklenář neradil s otázkami Číny a neměl přístup k žádným utajovaným informacím. To jsem jasně řekl hned na začátku a tak to bylo,“ řekl Petříček Deníku N.

Sklenář se k odchodu z poradenské funkce vyjádřit nechtěl. Deníku N pouze potvrdil, že stále pracuje pro čínskou státní společnost CITIC, která převzala aktivity firmy CEFC.

Sklenář v minulosti dvakrát vedl protokol Pražského hradu, a to nejprve za prezidenta Václav Havla, později za Miloše Zemana. Od roku 2015 je aktivní v česko-čínských vztazích, které v té době začaly i díky podpoře prezidenta Zemana nabírat na obrátkách. Nejdříve se Sklenář angažoval jako poradce Jaroslava Tvrdíka ve Smíšené česko-čínské komoře vzájemné spolupráce.

Od května 2016 byl Sklenář ředitelem zahraničních věcí a protokolu čínské firmy CEFC, která měla v Česku masivně investovat, ale později skončila v dluzích. Po návratu na Pražský hrad se funkce v čínské společnosti vzdal. „Když ale působil jako Petříčkův poradce, tedy fakticky znovu pracoval pro český stát a podle svědectví serveru Neovlivni.cz docházel do Černínského paláce, v čínském byznysu zůstával,“ uvádí Deník N.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Čína se třese: obří přehrada Tři soutěsky je naplněná k prasknutí

Čínská přehrada Tři soutěsky (srpen 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stará zkušenost praví, že když si namočí nohy slavný sedící Buddha, vytesaný do skály u čínského Le-šanu před více než...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...