Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Petříčkovi už neradí muž s vazbou na čínskou státní firmu. Ministr s ním byl spokojen

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Praha - Externím poradcem ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) už není bývalý ředitel protokolu Pražského hradu Miroslav Sklenář. Petříček to potvrdil webu Deník N. Sklenářovo angažmá vyvolalo pozornost kvůli tomu, že působil jako manažer v čínské společnosti CEFC. Pro čínskou státní firmu CITIC, která aktivity CEFC převzala, pracuje Sklenář i v současnosti. Právě vazba na Čínu představovala podle odborníků možné bezpečnostní riziko, uvádí server.
  21:25

Podle ministra bylo Sklenářovo působení v Černínském paláci externí a na dobu určitou. „S Miroslavem Sklenářem jsme se rozešli jako dva profesionálové, a to už loni,“ uvedl ministr. Dodal, že se Sklenářovou prací byl spokojený, ale jeho služby už dál nepotřebuje.

Bývalý protokolář Hradu a manažer CEFC Sklenář se stal poradcem ministra Petříčka

O angažmá Sklenáře jako externího poradce ministra zahraničí informovala média poprvé v lednu 2019. Podle Petříčka mu Sklenář radil s protokolárními a administrativně-organizačními záležitostmi. „Rozhodně mi Miroslav Sklenář neradil s otázkami Číny a neměl přístup k žádným utajovaným informacím. To jsem jasně řekl hned na začátku a tak to bylo,“ řekl Petříček Deníku N.

Sklenář se k odchodu z poradenské funkce vyjádřit nechtěl. Deníku N pouze potvrdil, že stále pracuje pro čínskou státní společnost CITIC, která převzala aktivity firmy CEFC.

Sklenář v minulosti dvakrát vedl protokol Pražského hradu, a to nejprve za prezidenta Václav Havla, později za Miloše Zemana. Od roku 2015 je aktivní v česko-čínských vztazích, které v té době začaly i díky podpoře prezidenta Zemana nabírat na obrátkách. Nejdříve se Sklenář angažoval jako poradce Jaroslava Tvrdíka ve Smíšené česko-čínské komoře vzájemné spolupráce.

Místo Forejta míří na Hrad Miroslav Sklenář. Přichází z čínské CEFC

Od května 2016 byl Sklenář ředitelem zahraničních věcí a protokolu čínské firmy CEFC, která měla v Česku masivně investovat, ale později skončila v dluzích. Po návratu na Pražský hrad se funkce v čínské společnosti vzdal. „Když ale působil jako Petříčkův poradce, tedy fakticky znovu pracoval pro český stát a podle svědectví serveru Neovlivni.cz docházel do Černínského paláce, v čínském byznysu zůstával,“ uvádí Deník N.

Autor: