Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Petrohradská líheň vládců Ruska

Česko

Právnická fakulta Petrohradské státní univerzity dala Rusku novodobou politickou elitu

PETROHRAD (od zvláštního zpravodaje LN) Šedě natřená, nepříliš velká a nápadná budova nedaleko „Velkého bulváru“ na petrohradském Ostrově děkabristů je místem, kde vystudovala velká část ruské vládnoucí elity. „Právnická fakulta Petrohradské státní univerzity“ je totiž školou, kterou vystudoval jak Vladimir Putin, tak jeho zřejmý nástupce Dmitrij Medveděv.

Zatímco Putin se vydal na dráhu rozvědčíka KGB, Medveděv na fakultě dál přednášel římské právo, a jak říká jeden z dnešních asistentů, „byl to tvrdý, ale spravedlivý profesor“. „Takový milý člověk, usmíval se a ke každému se choval slušně,“ říká jeden z vrátných, který tvrdí, že si na Medveděva dobře vzpomíná. Na budově sice ani Putin, ani Medveděv pamětní desku zatím nemají, zato tam najdete pamětní tabuli s textem: „Občané, tato strana ulice je při ostřelování nejvíce nebezpečná“, která připomíná nacistickou blokádu města.

Nalevo od vchodu je ale pamětní deska zesnulého Anatolije Sobčaka, který byl nejen Putinovým učitelem, ale také člověkem, který ho dostal do vysoké politiky. Když se Sobčak, jeden z liberálních ruských politiků, stal primátorem Petrohradu, udělal Putina, který pod ním pracoval už na univerzitě, svým náměstkem. A čtyřicátníka Medveděva zase vytáhl do Moskvy Putin.

Aby bylo každému návštěvníkovi jasné, kam přichází, vítá ho ostatně už u vchodu tabule významných absolventů fakulty. Na tom nejvyšším místě trůní Vladimir Putin, hned pod ním Medveděv, ale najdete tu i předsedu Rady federace Sergeje Mironova, ministra obrany Anatolije Serdjuka nebo ministra regionálního rozvoje Dmitrije Kozaka. Je tu i několik soudců ústavního i nejvyššího soudu, šéf federální protidrogové služby a mnoho dalších. „Petrohradský klan“ se tomu dnes v Rusku říká.

Na úplně poslední tabuli, zastrčený mezi carskými mistry, malíři a spisovateli se skromně připomíná, že jedním z absolventů fakulty byl i Vladimir Iljič Lenin. Hned vedle něj je jiná zajímavá fotografie - Alexandra Kerenského, předsedy prozatímní vlády, kterou Leninovi bolševici svrhli.

Mezi studenty „své“ fakulty je Medveděv jasnou volbou nedělního hlasování. „Daří se nám konečně dobře, člověk si může vydělat peníze, cestovat do zahraničí, proč bychom volili někoho jiného,“ říká student, který se představí jako Petr. „Medveděv, jasně, přece ne Žirinovskij nebo Zjuganov,“ říká jeho spolužačka. Ale právnická fakulta je tak trochu výjimkou. Jinak je velká část petrohradských studentů naladěna vůči současné vládě přinejmenším kriticky. „Je to jak za komunismu. Fakticky můžeme zase hlasovat jen pro jediného kandidáta. Skutečným odpůrcům Putina v účasti na volbách zabránili,“ říká dívka, která si přestávku mezi přednáškami krátí hraním na kytaru na pěší zóně nedaleko univerzity. Zdejší stanice metra je celá polepena samolepkami vyzývajícími k bojkotu voleb a k účasti na opoziční demonstraci v pondělí po jejich skončení. „Nedej se oklamat falešným hráčem. Nejdi k volbám,“ říká nápis na jedné z nich. „Ne, nejsem hrdý, že studuji na stejné univerzitě jako Putin a Medveděv,“ říká jeden ze studentů na zastávce před filozofickou fakultou. „Ne moje jméno si nepište. Chci dostudovat.“

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...