Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zemřela Petruška Šustrová. Bývalé disidentce a spolupracovnici Lidovek bylo 75 let

Petruška Šustrová. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Původní zpráva
V sobotu v brzkých ranních hodinách zemřela ve věku 75 let Petruška Šustrová. Publicistka, překladatelka a bývalá disidentka byla nesmazatelně spojena s Lidovými novinami. Čtenáři mohli po mnoho let číst její sloupky v rubrice Poslední slovo.
  10:52

Bývalá disidentka, překladatelka a publicistka Petruška Šustrová odešla v sobotu v brzkých ranních hodinách. Autorce spojené její tvorbou mimo jiné i s Lidovými novinami a serverem Lidovky.cz bylo 75 let.

Šustrová z politických důvodů nedokončila studia oborů dějepis a český jazyk na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Za své aktivity v disentu byla v roce 1969 zatčena a odsouzena k dvěma letům odnětí svobody.

Novinářka a bývalá disidentka Petruška Šustrová v diskusním pořadu Rozstřel. (7. listopadu 2017)

V roce 1976 podepsala Chartu 77 a v roce 1985 se stala jednou z jejich mluvčích.

Po Sametové revoluci v roce 1990 nastoupila na pozici náměstkyně federálního ministra vnitra. Po odchodu z ministerstva v roce 1992 začala působit jako novinářka.

V Lidových novinách po mnoho let pravidelně publikovala v rubrice Poslední slovo. Za rok 2009 získala Cenu Ferdinanda Peroutky.

Autor:

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...