Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pěvkyně Červená vyhrála nad státem. Vnitro ji musí vymazat ze seznamu StB

Česko

  13:18
PRAHA - Ministerstvo vnitra má vymazat operní pěvkyni Soňu Červenou ze seznamu spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti (StB). Červená se domáhala očištění svého jména žalobou proti vnitru a Archivu bezpečnostních složek.

Operní pěvkyně Soňa Červená foto: Hana SmejkalováLidové noviny

O rozhodnutí pražského městského soudu informoval server Novinky.cz. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

StB vedla na Červenou osobní svazek od padesátých let. Ve svazku založeném Státní bezpečností v Brně figurovala zpěvačka pod krycím jménem Fialová.

Červená v žalobě tvrdila, že spolupráci s StB ani protokol či záznam o výslechu nikdy nepodepsala. Proto je prý v seznamech evidována neoprávněně.

Právní zástupkyně ministerstva vnitra však už dříve uvedla, že součástí svazku je i ručně psaný slib spolupráce, který se dochoval v originále a který prý Červená podepsala.

Z pěti případných svědků, kteří se na vzniku svazku podíleli, nebo by k němu podle ministerstva vnitra mohli vypovídat, už ani jeden nežije. Podle serveru tak musel soud rozhodovat na základě listinných důkazů.

Operní pěvkyně, mezzosopranistka, dcera známého českého spisovatele a kabaretiéra Jiřího Červeného v lednu 1962 po zbudování berlínské zdi emigrovala posledním otevřeným přechodem z východního Berlína do tehdejšího západního Německa. Podle některých pramenů se ji ke spolupráci bezvýsledně snažila získat i východoněmecká Stasi. To však dnes Červená v rozhovoru s ČTK popřela. Zároveň uvedla, že z bývalého Československa emigrovala právě kvůli nátlaku StB.

Letos v září se Červená stala čestnou členkou Státní opery Praha, v nové sezoně činohry Národního divadla (ND) vystoupí ve hře Věc Makropulos v režii Roberta Wilsona.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat